Indiai koronavírus-mutációk tarthatják sakkban a fertőzés elleni védekezést
Indiában olyan vírustörzseket találtak a kutatók több tízezer minta genetikai szekvenálását követően, melyek sokkal fertőzőképesebbek lehetnek az eredeti variánshoz képest.
Az E484Q és L452R törzsek mutációi a tüskeproteineken alakultak ki, ezért válhattak igazán veszélyessé, hiszen ha tovább módosulnak, akkor a jelenleg elérhető vakcinák ellen is sokkal nagyobb ellenállást fejthetnek ki.
A MedicalXpress orvosi lap riportjából kiderült, tudósok azt sem gondolják elképzelhetetlennek, hogy a szervezet nehezebben ismerheti majd fel az újonnan kialakult törzset, így korlátozott lehet a létfontosságú antitestek termelődése.
Bár az indiai egészségügyi minisztérium szerint az új mutáció felbukkanása és az országban hirtelen berobbanó esetszámok között nincs összefüggés, ezzel nem mindenki ért egyet. A közelmúltban főként azért ugorhattak meg a koronavírus-pozitív esetszámok, mert az indiai variánson kívül a brit és dél-afrikai, valamint a brazil törzsek is szabadon tudtak terjedni.
A mutációk egyébként húsz százalékkal több kórházi ellátásra szoruló esethez vezethetnek – mindezt a dél-afrikai régió második járványhullámában figyelték meg a szakemberek.
Reménnyel kizárólag a védőoltások kecsegtethetnek, azonban mivel még az intenzív vakcináció mellett sem tudták visszaszorítani a covid-törzsek intenzív terjedését, ezért kérdéses, valójában mennyire hatékonyak az oltóanyagok a mutációkkal szemben.
Az indiai koronavírustörzsek burjánzását kizárólag génszekvenálás segítségével tudják nyomon követni, amelyhez elengedhetetlenül fontos a kontaktok folyamatos felderítése, és ha ezt nem teszik meg időben, annak végeláthatatlan következményei lehetnek.