A koronavírus-járvány miatt 17%-kal csökkent a globális szén-dioxid kibocsátás szintje
Az egész világon a lezárásokkal kapcsolatos intézkedéseknek köszönhetően jelentős mértékben csökkent a káros gázok koncentrációja a Föld atmoszférájában a tavaly áprilisi adatokhoz képest.
A Journal Nature tudományos lap csütörtöki számában megjelent publikációban a Stanford és az East Anglia Egyetemek kutatásairól számoltak be, melyben 69 ország szén-dioxid emisszióját vizsgálták, köztük az Egyesült Államok és Kína adatait is.
A tanulmányból egyértelműen látszik, hogy az elmúlt három hónapban 85%-os csökkenés mutatkozott, ami annak köszönhető, hogy korlátozott üzemmódban működnek a gyárak és az erőművek, valamint a közlekedés során sem képződik annyi káros anyag, mint eddig.
A kutatás során megpróbálták előrejelezni az átlagos emisszió csökkenését, amit év végére 7%-ra saccolnak az alapján, amilyen tempóban jelenleg zajlanak a gazdasági szabályozások feloldásai.
Ha a korlátozásokon június közepére drasztikus módon enyhítenek, akkor ez az érték 4%-ra zsugorodhat.
A repülőgépek szén-dioxid kibocsátása 60%-kal csökkent, míg a gépjárművekből származó károsanyag-kibocsátás 36%-kal lett kisebb a tavalyi értékekhez viszonyítva.
A tanulmányt készítő kutatók hozzátették, hogy a pandémia elleni óvintézkedések környezetre kifejtett pozitív hatásai lényegesen visszaeshetnek, amint lazításokat eszközölnek az országok.
Kínában tökéletesen látszik, hogy a járvány előtti szén-dioxid koncentráció a múlt hónapban visszatért a korábban tapasztalt mennyiséghez, ami azt bizonyítja, hogy a karantén intézkedések után sajnos nagyon hamar újraindulhat a Föld légkörének szennyezése.
A Nemzetközi Energiai Ügynökség adatai szerint 2019-ben az emberiség 33 gigatonna szén-dioxidot engedett ki az atmoszférába.
Közben a két nagyvállalat lépéseket tett egy zöldebb jövő felé: