Egy brit gyarmati időkből származó törvény megsértésével vádolják Mianmar megválasztott miniszterelnökét
Miközben az ENSZ megbízottja szerint elkerülhetetlen „vérfürdő” felé tart Mianmar, a letartóztatott vezető elleni vádak is előkerültek.
Többek között Aung Szan Szú Kjít és ausztrál gazdasági tanácsadóját is megvádolták, hogy megszegték Mianmar gyarmati korában hozott titoktartási törvényét, két hónappal a megválasztott miniszterelnök és kormánya elleni puccs után.
Ügyvéde árulta el, mivel vádolják Kjít, miközben az ENSZ biztonsági tanácsa arra figyelmeztetett, hogy az ország a polgárháború szélén van és amennyiben a hadsereg továbbra is erőszakkal akarja elfojtani a tiltakozásokat, elkerülhetetlen, hogy azok „vérfürdőbe” torkolljanak.
Kji és pártjának több tagja a puccs óta őrizetben van, először azonban még kisebb vádpontokat hoztak fel ellenük, mint a koronavírus elleni előírások megszegése.
Főügyvédje azonban elárulta, hogy őt, kormányának három miniszterét és egy ausztrál közgazdást, Sean Turnellt múlt héten az ország államtitok-törvényének megsértésével vádolták meg, ezt az ügyvéd csak most kedden tudta meg. Amennyiben bűnösnek találják őket, a Guardian szerint 14 évet is kaphatnak.
Az ügyvédek szerint a volt miniszterelnök, aki 1991-ben Nobel-díjat is kapott, és akit csütörtökön még a korábbi vádak miatt hallgattak ki egy tárgyaláson, jól van.
Az ENSZ biztonsági tanácsának csütörtöki zárt ülésén elhangzottak szerint amennyiben nem cselekszenek, az ország káoszba fordulhat. A szervezet mianmari különmegbízottja, Christine Schraner Burgener elmondta:
Azt is elárulta, továbbra is nyitott a párbeszédre a juntával, de hozzátette: „Ha csak azt várjuk, hogy mikor állnak készen a tárgyalásokra, akkor a helyzet a terepen csak rosszabb lesz. Elkerülhetetlennek látszik a vérfürdő.”