Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy brit gyarmati időkből származó törvény megsértésével vádolják Mianmar megválasztott miniszterelnökét

Miközben az ENSZ megbízottja szerint elkerülhetetlen „vérfürdő” felé tart Mianmar, a letartóztatott vezető elleni vádak is előkerültek.

...svg content...A mianmari katonai hatalomátvétel ellen tiltakozók által felgyújtott útakadály ég Mandalajban 2021. április 1-jén. Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február első napján, az új parlament megalakulása előtt pár órával átvette a hatalmat, és letartóztatta az országot vezető politikusokat, köztük a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és Vin Mjin államfőt. A rendfenntartók és a tüntetők közötti összecsapásokban eddig több mint 500-an életüket vesztették és több száz embert letartóztattak. MTI/EPA
Külföld
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Többek között Aung Szan Szú Kjít és ausztrál gazdasági tanácsadóját is megvádolták, hogy megszegték Mianmar gyarmati korában hozott titoktartási törvényét, két hónappal a megválasztott miniszterelnök és kormánya elleni puccs után.

Ügyvéde árulta el, mivel vádolják Kjít, miközben az ENSZ biztonsági tanácsa arra figyelmeztetett, hogy az ország a polgárháború szélén van és amennyiben a hadsereg továbbra is erőszakkal akarja elfojtani a tiltakozásokat, elkerülhetetlen, hogy azok „vérfürdőbe” torkolljanak. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Kji és pártjának több tagja a puccs óta őrizetben van, először azonban még kisebb vádpontokat hoztak fel ellenük, mint a koronavírus elleni előírások megszegése.

Főügyvédje azonban elárulta, hogy őt, kormányának három miniszterét és egy ausztrál közgazdást, Sean Turnellt múlt héten az ország államtitok-törvényének megsértésével vádolták meg, ezt az ügyvéd csak most kedden tudta meg. Amennyiben bűnösnek találják őket, a Guardian szerint 14 évet is kaphatnak.

Az ügyvédek szerint a volt miniszterelnök, aki 1991-ben Nobel-díjat is kapott, és akit csütörtökön még a korábbi vádak miatt hallgattak ki egy tárgyaláson, jól van.

Az ENSZ biztonsági tanácsának csütörtöki zárt ülésén elhangzottak szerint amennyiben nem cselekszenek, az ország káoszba fordulhat. A szervezet mianmari különmegbízottja, Christine Schraner Burgener elmondta:

„Arra kérem a tanácsot, hogy minden elérhető eszközt vegyenek figyelembe, hogy kollektívan cselekedhessenek és azt tehessék, ami helyes, amit Mianmar népe megérdemel és hogy egy többdimenziós katasztrófát akadályozzanak meg Ázsia szívében.”

Azt is elárulta, továbbra is nyitott a párbeszédre a juntával, de hozzátette: „Ha csak azt várjuk, hogy mikor állnak készen a tárgyalásokra, akkor a helyzet a terepen csak rosszabb lesz. Elkerülhetetlennek látszik a vérfürdő.”