Nyáron sem biztos, hogy felállhat a padlóról a magyar turizmus
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke szerint komoly kihívással nézhetnek szembe a szállodák és a vendéglátóhelyek újranyitáskor.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke szerint komoly kihívással nézhetnek szembe a szállodák és a vendéglátóhelyek újranyitáskor.
Flesch Tamás az InfoRádiónak adott interjújában arról beszélt, miután tavaly november óta teljes a zárlat, kizárólag üzleti ügyben utazókat és oktatásra érkező vendégeket fogadhatnak.
Mindezekből kifolyólag 90-95 százalékos visszaesés történt a piacon, beleértve 2021 első három hónapját is, így százmilliárd forintokban kell mérni a károkat a szállodaiparban, és akkor még nem esett szó a vendéglátóiparról, ahol felmérhetetlen a veszteség.
Flesch hozzátette, amíg a belföldi turizmus nyáron valamelyest élénkülhet, a budapesti hotelekben a külföldi vendégforgalom mérsékelt visszatérése leghamarabb ősszel esedékes.
A turisztikai szektorban foglalkoztatottak mintegy fele kényszerű pályaelhagyó lett 2020-ban, így a munkaerő pótlása jelentheti az egyik legnagyobb kihívást.
„A legnagyobb probléma, ami most foglalkoztatja a turisztikai szektorban az maradtakat, az az, hogy miként lesz elegendő munkaerő, és hogy milyen áron lesz. A 400 ezer emberből nagyjából 200 ezer nem dolgozik momentán az ágazatban, az újranyitáskor pedig majd fokozatosan kell visszavenni a dolgozókat” – magyarázta a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.
A Continental Group tulajdonosa közölte, fontosak lehetnek a dolgozók és vendégek biztonságérzetét támogató óvintézkedések, hiszen a szállodákban magas a fertőzésveszély, ugyanis a konyhától kezdve a recepciósokon át a szobalányokig napi szinten érintkezésben vannak a személyzettel a pihenni vágyók.
Flesch egyelőre nem tudta megmondani, mi lesz az oltásokkal, szerinte valamilyen előírás mindenképpen várható, bár pontos részletekre csak az elkövetkező hónapokban derülhet fény.