Júniustól újraindul a spanyol turizmus, de hatalmas mínuszból kell kilábalniuk
Az igencsak turizmus-függő Spanyolországban június végétől már fogadnának látogatókat, hogy adjanak némi mentőövet a járvány miatt teljesen megtépázott szektornak, miután feloldják az országban a legtöbb koronavírus-vesztegzárat.
Spanyolország a legtöbb Európai Uniós országot meglepte azzal, hogy kéthetes karantént vezet be a legtöbb harmadik országbeli beutazóra nézve, indoklásuk szerint azért, hogy csökkentsék a koronavírus-járvány potenciális második hullámának a kockázatát.
Jose Luis Abalos spanyol közlekedési miniszter ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy ez az intézkedés csak ideiglenesen maradna érvényben, és az országon belüli utazási korlátozások fokozatos feloldásával a karantént is hatályon kívül helyeznék.
Az Exceltur lobbista csoport múlt havi becslései alapján még a késő júniusi határnyitás esetén is a turisztikai ipar 93-124 milliárd eurós veszteséget szenvedhet el, ami különösen mélyen érintheti az országot, mivel a GDP-jük 12%-át a turizmus adja.
Az éttermek és bárok fokozatos újranyitását is megkezdték, azonban a távolságtartás protokolljának betartási kényszere komoly veszteségeket fog termelni a vendéglátóiparnak, hiszen minimalizálni kell a vendégek létszámát. Számos étteremtulajdonos ebből kifolyólag nem is nyitott újra, rengetegen veszítették el az állásukat az vendéglátóiparban.
Amellett, hogy az egészségügyi ellátórendszert is példátlan nyomás alá helyezte és az összeomlás szélére sodorta, a spanyol gazdaságot is kellőképpen leamortizálta a járvány. A Bank of Spain jóslata szerint ebben az évben 9.5-12% közötti visszaeséssel lehet számolni, amiből 6.1-8.5%-os növekedés lehet 2021-ben.
A munkanélküliség a járványt megelőzően is országos probléma volt, azonban a COVID-19 uralta márciusban és áprilisban mélyült el igazán a probléma: immáron 5.2 millió ember folyamodott munkanélküli segélyért. A kényszerszabadságra küldött emberekkel együtt 7 millióan vannak olyanok, akik az államtól függenek jelen pillanatban, ami a spanyol munkatársadalom 30%-a.
Kérdés, hogy a júniusi újraindulás mennyire fogja megmenteni a turizmust az abszolút katasztrófától, de mindenképpen létfontosságú, hogy legalább már némi bevételhez jutnak. A nyári adatok majd megmutatják, ám vélhetően szükséges lesz az állami intervenciójára a szektor megmentése érdekében.
A turizmussal hasonló sorsú vendéglátóipar is a történelme egyik legnagyobb válságát éli meg: