Megkezdte Kína a hadjáratot az egyik legnépszerűbb divatmárka ellen
Eltávolították a H&M termékeit a legnagyobb kínai e-kereskedelmi oldalakról válaszul arra, hogy kritikával illették a kormány által ujgurok sérelmére elkövetett jogsértéseket Hszincsiang tartományban.
Az Alibaba és a JD.com is eltávolította felületeiről a svéd H&M divatmárka termékeit, miután a pártállami média bojkottra szólított fel mindenkit a vállalat döntése után, hogy nem fognak több gyapotot vásárolni Hszincsiangból.
Nem csak a svéd márka vált a kínai felháborodás áldozatává, többek között a Nike, az Adidas, a Burberry, az Uniqlo és a Lacoste is fontos piaci szerepet vesztett, amiért kifejezték aggodalmukat az ujgurokkal szemben zajló jogsértések kapcsán.
A legnagyobb divatmárkák számukra nehéz dilemma elé kerültek, ugyanis egyszerre kellene kiállni a súlyos emberi jogsértések ellen, azonban valamennyien figyelembe veszik, hogy Kína személyében a világ legnagyobb és leggyorsabb ütemben növekvő piacáról van szó.
Egyelőre a H&M-mel szemben van a legnagyobb fellépés, gyakorlatilag ki akarják törölni a kínaiak kollektív tudatából őket. Az üzleteik már eltűntek a legnagyobb térképalkalmazásról is, és az okostelefonra fejlesztett applikációjuk is eltűnt az online boltokból.
Mint az AP hírügynökség is megjegyzi, egyelőre nem tudni pontosan, hogy a kínai kormány megrendelésére kezdték el törölni a H&M online jelenlétét, de arra lehet számítani, hogy valamennyi kínai cég, akár szó nélkül is így fog eljárni, a törvényalkotóknak ugyanis megvan az eszközük, hogy mindenkit megbüntessenek, aki nem ugyanabból a kottából játszik, mint a kommunista párt.
Az állampárt ifjúsági részlege még szerdán indította el az első támadásokat a H&M ellen, mintegy reagálva arra, hogy az Európai Unió szankciókat vetett ki kínai magánszemélyek és entitások ellen a Hszincsiangban zajló helyzet miatt.
A H&M-et konkrétan azzal vádolta meg az állami média, hogy úgy profitálnak a kínai piacról, hogy közben kritizálják az ország politikáját. Erre hivatkoztak a különböző kínai cégek is, amikor kitiltották a svéd céget a felületeikről.
Hszincsiangban több mint egymillió állampolgár tartozik a muszlim vallású ujgur kisebbséghez, akiket különböző büntetőtáborokba szállítottak és kényszermunkára alkalmazták őket. Már egyre több ország és szervezet deklarálja, hogy a kormány népirtást hajt végre az ujgurok ellen, a párt viszont ezt minden eszközzel tagadja.