Többféle vakcinára lesz szükség a koronavírus-járvány megállításához
Az Egyesült Államok Nemzeti Allergológiai és Járványügyi Intézetének (NIAID) kutatócsapata Dr. Anthony Fauci vezetésével a legújabb tanulmányukban az elkövetkező egy-két év kihívásait összegezték a védőoltást illetően.
A tudósok rámutattak, hogy nem egy, hanem sokkal több variációjú vakcinát kell használni ahhoz, hogy sikeresen visszaszoríthassuk a pandémia intenzitását.
Fauci-n és Corey-n kívül a társszerzők között volt Francis Collins, a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) igazgatója és John Mascola, a NIAID vakcináért felelős kutatóintézetének vezetője. A publikációban több kérdést is megvitatnak, amelyekre a védőoltás bevetése előtt mindenképpen választ kell találniuk. Az immunitás és az újrafertőződés problémakörén kívül az emberi tesztelések témakörét is felvetették.
Az embereken való kísérletek manapság ritkaságnak számítanak, ugyanis a procedúra során egészséges önkéntesek szervezetébe muszáj bejuttatni a legyengített kórokozókat, az előre jósolható következményekkel pedig ebben az esetben 100%-ig tisztában kell lenniük. Eddig már sikeresen toboroztak embereket a vizsgálatokra, ami üdvözlendő hír az ellenszérumok fejlesztésének szempontjából.
A tanulmány szerzői azonban aggodalmukat fejezték ki a humán tesztelések biztonságával és hasznosságával kapcsolatban. Szerintük az egészséges fiatal felnőtteken előreláthatólag tapasztalható hatékonyság nem nyújthat tökéletes képet a vakcina effektivitásáról az idősebb korosztályokra nézve. Hozzátették, hogy szakembereknek a kísérletezés megkezdése előtt morális szempontból is értékelniük kell a helyzetet.
A jelenleg fejlesztésben lévő védőoltásokról a kutatók azt írták, hogy különböző típusú vakcinák előállítását szorgalmaznák, mivel így lehetne csak a leghatékonyabban kielégíteni a világ szükségleteit.
Kim Mulholland, az ausztrál Murdoch Kutatóintézet professzora a New Atlasnak adott interjúban elmondta, ha egy vakcina már hatásosnak bizonyult, akkor a többi ellenszérumot is sikerrel lehet alkalmazni. A szakorvos leszögezte azt is, hogy minél több eltérő típusu védőoltás áll az emberiség rendelkezésére, annál hatékonyabban győzhetjük le a koronavírust.
„Ha a tüskefehérje támadása egy effektív stratégia, akkor szerintem egy csomó sikeres vakcinát fejleszthetünk ki – ez lenne a legjobb forgatókönyv. Ha fogadhatnék, akkor biztosan erre tenném az összes pénzemet. Sokkal több védőoltás lesz és mindegyik a csúcsprotein gyengítését veheti majd alapul”, vélekedett Mulholland.
A kutatócsapat a tanulmányuk fő üzenetében arra hívták fel a gyártók és a fejlesztők figyelmét, hogy rendkívül fontos egymást segíteniük és együttműködniük.
Közben újabb kutatásokat végeztek az antitestekkel kapcsolatban: