Egy új kezelést jelentettek be Magyarországon koronavírus-fertőzöttek részére
A koronavírus-járvány hazánkban is tombol, az elmúlt hetek napi járványügyi adatai alapján pedig úgy tűnik, sajnos egy minden korábbinál nehezebb szakaszába értünk a vírus elleni védekezésnek, Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere pedig egy új kezelés bevezetéséről beszél legújabb videójában.
Emberi Erőforrások Minisztériuma Facebook-oldalán tette közzé legújabb videóját Kásler Miklóssal, aki a koronavírus okozta szövődményekről és azok megelőzéséről beszélt. Kásler kiemelte, a koronavírus-fertőzés okozta halálesetek többsége a vér fokozott alvadékonysága miatt következhet be, tehát a vírus fokozott vérrögképzést okoz a szervezetben.
Kásler úgy véli, az eddigi kutatási eredmények is azt igazolják, hogy a fibrinolízis folyamata a koronavírus-fertőzöttek esetében korlátozott, így megelőzés szükséges, mielőtt még kialakulna a vérrög az erekben. A miniszter jelezte, a tüdőembóliás esetek többségében is ugyanez a folyamat zajlik le, továbbá számos más, keringést érintő megbetegedésben játszik szerepet.
A miniszter hangsúlyozta, a magyar orvosok már a koronavírus-járvány első hullámában is sikerrel felfedezték a vérrögképződést lehetőségét, így azt megelőzve, már tavaly óta használják a vérrögképződést gátló szereket a kezelések során.
A vérrögök gyógyszeres feloldására irányuló kezeléseket vezettek be, valamint összeállították az erre vonatkozó terápiás ajánlásokat. Kásler Milkós ezért a fibrinolízis alkalmazását javasolja minden koronavírusos betegen, miután a tapasztalatok szerint a légzéssegítésre szoruló betegek többsége vérrögképződést tapasztal tüdejében, ezért lényegesen nehezebb a légzés is.
Kásler a tüdőembóliához hasonlította ezt az állapotot, ugyanis a tüdő trombózisos alapú elváltozásait is a fibrinolízis alkalmazásával tudják kontrollálni. A miniszter ezért most indítványozza a fibrinolízis alkalmazását a magyar egészségügyi ellátórendszerben, mellyel az lenne a cél, hogy a lélegeztetőgépen kezelt betegek túléljék a vírust, a gyógyultak pedig ne küzdjenek hosszabb távú keringési rendellenességgel.