Homokviharokkal fújja tele a Földet a Mars
A NASA kutatói a Juno űrszonda segítségével puszta véletlen folytán rájöttek, hogy nemcsak bolygónkat, hanem a Naprendszer összes égitestét porral hintheti be a Mars.
A Juno űrszonda Jupiterre tartó útja során bukkantak rá a csillagászok azokra az apró részecskékre, melyek áramlatát elsőként tévesen szivárgó üzemanyagnak gondolták – olvasható a NASA sajtóközleményében.
Mint később kiderült, a csóvák valójában a Junóról leszakadó parányi törmelékeken kívül marsi porszemcsék voltak, amelyek a Naprendszer belső régiójában kerülhettek rá a szerkezetre.
Tudósok már korábban is beazonosították a Nap körül keringő hatalmas porfelhőket, amelyekről azt feltételezték, hogy aszteroidákról és üstökösökről hullhattak le és maradhattak pályán, ám rájöttek, hogy ez korántsem így történhetett.
Szerencsére a Juno napelemeit nem érték sérülések, hiába bombázták folyamatosan a marsi homokszemcsék, miközben hatalmas sebességgel suhant végig a Naprendszer közepén.
A Juno lényegében arra szolgál, hogy megfigyeljék, miként hatnak ezek az áramlatok az űrbéli szerkezetekre, ezáltal a jövőbeni missziók űrszondáit megóvhatják azoktól a támadásoktól, amelyeknek ki lehetnek téve ezekben az övezetekben.
Az apró részecskék komoly sebeket ejthetnek a szondákon, ha olyan anyagokból készítik őket, amik nem túl masszívak, ezért az elkövetkező évtizedek során ezt a problémakört is figyelembe kell majd venniük a mérnököknek.