Szlávik: az elkövetkezendő két hét nehezebb lesz, mint az elmúlt egy év
Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház infektológusa a TV2 Mokka című műsorának vendégeként tért ki több témára, többek között a brit variánsra, és az előttünk álló időszakra.
Szlávik azzal kezdte, hogy bíztató az egymillió fős átoltottsági arány, ám mint mondta, nem gondolhatjuk, hogy ez még befolyásolni tudja a járványt. Hozzátette: angol és izraeli példákból kiindulva Magyarországon 2-2.5 ember beoltása kell, hogy „csituljon a járvány”, és 60-70 százalék beoltásával tudnánk megfékezni.
Az infektológus kitért arra is, hogy optimális esetben a 2-2.5 milliós átoltottság elérése egybeeshet az eredetileg kitűzött március 22-i nyitással, ám ehhez az is kell, hogy az esetek száma lassuljon vagy megálljon. Mint mondta, most nem ez a helyzet, inkább arra kell törekedni, hogy még jobban vigyázzunk magunkra és tartsuk be a szabályokat, mert a járvány legnehezebb időszaka vár ránk.
A brit variánsra kitérve Szlávik elmondta, hogy annak klinikai tünetei is eltérnek a korábban terjedő változatoktól, mivel sokkal gyakoribb a láz, a köhögés, az izom- és ízületi fájdalom, de nagyon gyakori a szaglás- és ízlelés elvesztése is. Becslése szerint 10-15 százalékkal súlyosabbak a betegség tünetei, mint korábban.
Szlávik arra is kitért, hogy valóban probléma, hogy ez a fiatalokat is megtámadja. Elmondása szerint eddig az volt a minta, hogy a vírus bekerült egy családba, megfertőzte a családfőt, férj, feleséget, ám a brit variáns esetében „mindenki beteg lesz”: a gyermek, az édesanya, az édesapa, a nagyszülők. „Ezért mondom, hogy nagyon kell most vigyázni magunkra” – emelte ki.
Az infektológus szerint a brit variáns egyelőre nem tűnik halálosabbnak, de továbbra is rendkívül magasak a halálozási száma, napi 100-150 körül járnak, amiben csak bízni lehet, hogy ennél nem lesz magasabb. Szlávik ezt követően kitért részletesebben a szövődményekre is, amely nagyon sok beteget érint:
Hozzátette: nekünk ebből kifolyólag a vírussal van bajunk, és ez ellen harcolunk, amely ellen azon túl, hogy vigyázunk magunkra, a vakcina adja a legnagyobb biztonságot.
Szlávik végezetül kitért arra, hogy 800 felett van a gépi lélegeztetésre szorulók száma, ami egy nagyon magas szám, és hasonló tapasztalható a kórházba kerülő súlyos esetek száma terén. Az infektológusnak ebből kifolyólag nincs túl optimista jóslata: