Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Zsidó közösség védett meg egy muszlim éttermet a szélsőjobboldali támadást követően

A német zsidó közösség által indított közösségi finanszírozással sikerülhet megmenteni azt a muszlim kebabost, amely a hallei szélsőjobboldali terrortámadás egyik célpontja volt.

...svg content...Illusztráció/MTI/EPA/Clemens Bilan
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Még 2019-ben látott napvilágot a szörnyű hír, hogy egy szélsőjobboldali fanatikus vérfürdőt akart rendezni egy hallei zsinagógában, amely éppen tele volt az egyik legszentebb zsidó ünnep, Jóm Kippúr napja alkalmával.

A zsinagóga elleni támadás szerencsével meghiúsult, ám a szélsőséges férfi mindenképpen rasszista támadást akart végrehajtani azon a napon, ezért egy közeli kebaboshoz ment, ahol egy vásárlót és egy közeli gyalogost is lelőtt. A támadás óta az étterem egyfajta kegyhellyé vált a két áldozat emlékére. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

A szóban forgó étterem, a Kiez-Döner azonban az egyik elszenvedője a koronavírus-járvány megfékezése érdekében hozott korlátozásoknak, az étterem már csak elvitelre árulhatnak ételt, így a csőd szélére sodródtak.

Ekkor lépett közbe azonban a helyi zsidó közösség, hogy megmentse a bezárástól a vendéglátót – számolt be róla a The Telegraph. A Német Zsidó Diákok Szakszervezete ugyanis egy nemzetközi adománygyűjtést indított, amivel sikerült 30 ezer eurót összegyűjteniük, megmentve ezzel az éttermet.

A helyi zsidó közösség vezetője ráadásul ezer euró értékben még kebabra is előrendelt az étteremtől, amelyet kupon formájában a közösség körében is szét kíván osztani, ezzel is segítve az étterem fennmaradását. Ismet Tekin, az étterem török származású tulajdonosa nagyon hálás ezért:

„Egészen elképesztő, amit tettek értem. Ezt mind szolidaritásból csinálták, hogy megmutassák, mind együtt vagyunk, ha összefogunk, akkor át tudunk esni ezeken a nehéz időkön” – mondta Tekin, valamint hozzátette, egyáltalán nem érdekli, hogy a zsidók és a muszlimok között feszültség van a Közel-Keleten.

Elmondása szerint a 2019-es terrortámadások előtt nem volt sok zsidó vallású látogatója az étteremnek, mert eleve nagyon alacsony a hallei zsidó közösség létszáma. A támadásokat követően azonban valamennyien törzsvendégekké váltak, és elsők között értesültek a pénzügyi nehézségekről.

Igor Matviyets, a helyi zsidó közösség egyik tagja elmondta, a közösség azért mentette meg az éttermet, mert mindketten a támadás célpontjai voltak 2019-ben. Mint mondta, a támadó világosan elmondta, sem az étterem sem a zsinagóga nem reprezentálta azt a világképet, amelyet ő Németországról elképzelt.

Stephan Balliet, a támadás végrehajtója egyébként élőben közvetítette a megkísérelt vérengzést, ahol részletesen kifejtette őrült nézeteit a zsidó és muszlim vallásúakról, a menekültekről és a nőkről, majd ezt később egy kiáltványban is részletezte. A súlyos vérfürdő végül szerencsére meghiúsult, és egy gyönyörű közösséget kovácsolt a két célpont között.