Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy háziorvos árulta el, mik a teendők oltás előtt

Mindenképpen ki kell tölteni az oltáshoz hozzájáruló nyilatkozatot, és még otthon össze kell írni, hogy az oltakozni vágyó páciens milyen gyógyszereket szed és milyen gyógyszerekre allergiás

...svg content...Budapest, 2021. március 6. Az orosz fejlesztésű Szputnyik V koronavírus elleni vakcinát készítik elő az oltáshoz az Észak-Közép-budai Centrum, Új Szent János Kórház és Szakrendelő oltópontján 2021. március 6-án. MTI/Szigetváry Zsolt
Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Jelinek tapasztalatból tud beszélni, ugyanis beszámolója szerint már a múlt hét óta folyamatosan oltják az embereket, csak csütörtökön 39 embert oltottak be. Mint mondta, egy kiküldött lista alapján, a megadott kritériumok szerint értesítik az embereket, minden esetben telefonon, és pontos időpontot kapnak, mikorra kell érkezni a rendelőbe.

A háziorvos elmondta, mik a legfontosabb teendők az oltás előtt. Mindenekelőtt nagyon fontos, hogy ki kell tölteni a hozzájáruló nyilatkozatot, melyet a koronavirus.gov.hu oldalról is le lehet tölteni, de abból sincs probléma, ha nem töltik ki otthon, mivel a rendelőben ugyanúgy kiadják a nyomtatványt, és ott is ki lehet tölteni. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Jelinek leginkább azt hangsúlyozta ki, hogy a páciensek pontosan, a megadott időpontra érkezzenek, amely azért kiemelten fontos, hogy ne alakuljon ki tömeg. Mint mondta, az oltás gördülékenyen megy, de nem érdemes korábban jönni, hogy sikerüljön elkerülni a tömeget. Hozzátette: a váróterembe csak korlátozott számba tudnak beteget beengedni, és az oltás folyamatossága miatt nem juthat be előbb senki.

Ezen felül kiemelte, hogy mindenkinek hozni kell magával a személyes iratait, vagyis a személyi igazolványt és TAJ-kártyát, hogy igazolni tudják a betegeket. Ugyan azt elmondta, hogy a háziorvosok rendre ismerik a betegeiket, de az oltóponton minden esetben ellenőrizni szokták a páciens pontos személyazonosságát.

Jelinek elmondta, minden esetben figyelni kell az öltözékünkre időjárásnak megfelelően, amennyiben szükséges, akkor rétegesen öltözködjenek, viszont az nagyon fontos, hogy a kart könnyen szabaddá tudják tenni. Mint mondta, nagyon fontos élelmiszert és innivalót vinni magunkkal, amennyiben a helyzet úgy indokolja (valaki cukorbeteg, messziről jön).

A háziorvos kitért arra is, hogy amennyiben lehetséges, az időseket kísérje el egy hozzátartozó, de szükség esetén a háziorvos meg tudja szervezni az oltópontra való szállítást, vagy a beteg otthonában is beadhatják a védőoltást. És a legfontosabb: még indulás előtt, otthon le kell írni, hogy a beteg milyen gyógyszereket szed és egészen pontosan milyen gyógyszerekre allergiás. További fontos ajánlások még:

  • Oltás előtt és közvetlen utána nem lehet a megszokott eltérő, nehéz fizikai megterheléssel járó szabadidős tevékenységet végezni
  • Nem ajánlott az alkoholfogyasztás az oltási előtti és utáni napokban
  • Mindenki egészségesen érkezzen – beteg embert, vagy az olyat, akinek családtagja lett beteg, nem fogják beoltani

Jelinek végül kitért arra is, hogy az oltást követően a pácienseknek fél órára megfigyelés céljából a váróban kell ülnie, de szerencsére eddig semmilyen hevesebb reakció nem jelentkezett senkinél. Hozzátette: csak apróbb mellékhatásokról hallottak beszámolót, például a szúrás helyén való fájdalom, vagy az 1-2 napig tartó gyengeség.

„Nagyon fontos, hogy aki megkapta az oltást, az nem azt jelneti, hogy leveheti a maszkot, és nem kell már betartania a járványügyi szabályokat. Ugyanúgy védekezniük kell. Egyrészt azért, mert az antitestek a szervezetben később alakulnak ki, akár egy-két hét is eltelhet. Másrészt nem zárható ki, hogy a vírust tünetmentesen tovább tudják adni”

zárta az interjút a háziorvos.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.