Románia kizárhatja a nagy beruházásokból a kínai vállalatokat
Románia kormánya jövőhéten dönthet a törvényről, mely kizárná azokat a vállalatokat az infrastrukturális beruházásokban való részvételből, melyek nem EU-tagországokból származnak és nem kötöttek kereskedelmi megállapodást az Európai Unióval. Február elején fogadta el a román kormány azt a javaslatot, amely korlátozza azon vállalatok részvételét a közbeszerzési pályázatokon, melyek nem EU-tagországokból származnak, illetve nem rendelkeznek kereskedelmi megállapodással […]
Románia kormánya jövőhéten dönthet a törvényről, mely kizárná azokat a vállalatokat az infrastrukturális beruházásokban való részvételből, melyek nem EU-tagországokból származnak és nem kötöttek kereskedelmi megállapodást az Európai Unióval.
Február elején fogadta el a román kormány azt a javaslatot, amely korlátozza azon vállalatok részvételét a közbeszerzési pályázatokon, melyek nem EU-tagországokból származnak, illetve nem rendelkeznek kereskedelmi megállapodással Romániával vagy az Európai Unióval, ezzel a kínai cégeket is megfosztanák ezektől a beruházásoktól. Dan Barna és Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettesek jelentették be először az előzetes tervezetet – írja a bne IntelliNews.
2020-ban Románia felbontotta a China General Nuclear Corppal (CGN) kötött megállapodását, mely két új atomreaktor megépítésére vonatkozott a csernavodai erőműben, miután a tárgyalások ellenére sem sikerült megegyezni. Ehelyett az erőmű bővítéséhez az Egyesült Államokból származó AECommal dolgoznak majd együtt kanadai, francia és román partnerek segítségével.
A megállapodás “megfosztaná Romániát Kína láncaitól és veszedelmes befolyásától” Adrian Zuckerman, az Egyesült Államok romániai nagykövete szerint. Zuckerman hozzátette, hogy “Kína kommunista pártja minden kínai vállalkozás felett irányítást gyakorol, belföldön és külföldön egyaránt, ez pedig egzisztenciális fenyegetést jelent.”