Adatvédelmi problémákat vethet fel a koronavírus-követő alkalmazások használata
Számos országban fejlesztés alatt állnak már olyan mobilalkalmazások, amik segítségével lekövethető a koronavírus terjedése, ám ez számos magánszféra-védelmi problémát is felvet, ugyanis rossz implementálás esetén a digitális megfigyelés melegágya lehet a kezdeményezés.
Indiában már láthatjuk is ennek az első jeleit, ugyanis a legújabb kontaktlekövető alkalmazás számos biztonsági hibában szenved. Kiberbiztonsági kutatók szerint ugyanis könnyen hozzáférhetővé válik az adott COVID-19 fertőzött tartózkodási helye a hatóságok, valamint potenciálisan a hackerek számára is.
Az alkalmazás eredeti rendeltetése szerint a felhasználói könnyedén le tudják ellenőrizni, van-e COVID-19 fertőzött az 500 méteres hatósugarukban, mindezt GPS adatok segítségével. Egy biztonsági szakértő szerint azonban a hackerek könnyen kihasználhatják az applikáció hiányosságait, és nyilvánosságra hozhatják az emberek személyes adatait.
Az alkalmazás fejlesztői vélhetően nem számoltak azzal, hogy rosszindulatú személyek is a saját hasznukra fordíthatják az adatokat, ráadásul a képzettebb hackerek számára egyszerű trükkel is könnyen kinyerhetők a helyspecifikus információk, amikből egyértelműen beazonosítható, hogy ki a fertőzött, és ki nem.
Az Európában és USA-ban fejlesztés alatt álló alkalmazások rendre Bluetooth kapcsolatot használnak a fertőzöttek mozgási mintázatainak lekövetésére, ám az indiai fejlesztés GPS-adatokat is használ, ami ha tényleg ennyire hibás, szenzitív egészségügyi adatok nyilvánosságra hozásához is vezethet.
Az indiai kormány kötelezővé tette az alkalmazás használatát számtalan dolgozója számára, az állami hatóságok hivatalos adatai szerint pedig már több mint 90 millióan töltötték le, szóval ha igaz a hipotézis, akkor rengeteg ember magánéletének a védelme sérülhet.
A Google és az Apple közös alkalmazásáról itt írtunk korábban: