81 százalékos hatékonysági mutatóval rendelkezik az új indiai koronavírus-vakcina
Bár korábban szakértők ellentmondásosnak tartották, hogy a vakcinát a harmadik tesztfázis előtt engedélyezték szükséghelyzeti alkalmazásra, a szer végül mégis effektívnek bizonyult.
A haidarábádi központú Bharat Biotech International gyógyszeripari vállalat és az Indiai Orvosi Kutatási Tanács által kifejlesztett Covaxin vakcina a második adag beadása előtt 81 százalékos hatékonyságot mutatott, ami az előzetes 50-60 százalékos becslésekkel szemben jelentős javulásként értékelhető.
A Bloomberg értesülései szerint a vakcinagyártó egyelőre nem árulta el, hogy az effektivitási rátát az összes tünetegyüttes, úgymint a köhögés, szaglásvesztés és láz tekintetében állapították-e meg, esetlegesen számba vették-e a súlyos szövődményeket is, illetve a kórházi ellátás rizikóját.
Azután érkezett a Bharat Biotech bejelentése, hogy Indiában megkezdték az ország történetének legnagyobb vakcinációs programját, mely során több százmillió állampolgárt szeretnének beoltani a Covaxin oltóanyagával.
A biotechnológiai cég igazgatója, Krisna Ella a hivatalos sajtóközleményben arról írt, szignifikáns immunogenicitást mutatott a vakcina, ami azt jelenti, hogy megfelelő mennyiségű és koncentrációjú antitestek termelődtek a beadást követően.
A harmadik kísérleti fázis során összesen 25,8 ezer 18 és 98 év közötti önkéntesen végezték el a védőoltás tesztelését, az előzetes analízisek alapján pedig komoly eltérések mutatkoztak a placebocsoport és a vakcinán átesettek között.
A Bharat Biotech az előzetes tervek alapján évente 300 millió adag Covaxin-vakcinát gyárthat le az üzemében. Brazília már be is jelentkezett első körben a védőoltásokért, Bolsonaro elnök kabinetje ugyanis az Ocugen vállalat jóvoltából 20 millió dózis indiai oltóanyagot kötött le magának.