Nem egy, hanem két izzó mag lehet a Föld belsejében
Habár az iskolában még úgy tanultuk, hogy a Föld alapvetően négy rétegből tevődik össze, a legújabb kutatások alapján a belső mag akár két részből is állhat.
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatócsapata szerint a Földnek – mint egy valódi matrjoska babának – a belsejében összesen két mag található, melyek közül a második egy rejtett réteget képez.
A belső mag legbelsőbb része bolygónk történetének egy drámai időszakában alakulhatott ki. Bizonyítékot találtak arra, hogy a szóban forgó régióban megváltozott a vas szerkezete, ami leginkább annak lehetett a következménye, hogy a múltban lehűlési folyamatok játszódtak le a Földön – magyarázta Joanne Stephenson PhD hallgató a Journal of Geophysical Research: Solid Earth tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban.
„Az esemény részleteit egyelőre rejtély övezi, azonban újabb darabok kerültek helyre a kirakósban, már ami a Föld belső struktúrájának pontos felépítését illeti” – tette hozzá Stephenson.
A felfedezés egy korábbi, egy évtizede megfogalmazott elméleten alapul, amelyet egy algoritmus segítségével számítottak ki a tudósok.
A hipotézis alapján a legbelsőbb mag mérete a külső réteg nagyjából felét teszi ki, felépítés szempontjából pedig keleti-nyugati irányú vaskristályokból áll, amelyek teljesen ellentétesek a belső rétegben lévő északi-déli beállítottságú kristályokhoz képest.
„Nagyon érdekes nyomokra bukkantunk, könnyen elképzelhető, hogy felfedezéseink jóvoltából hamarosan újraírhatjuk a földrajzkönyveket” – mondta Stephenson.