Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,02 Ft
Euró
390,49 Ft
Font
456,94 Ft
Bitcoin
57,666 $

Nyilvános kémkamerákkal követik nyomon a lakosságot Kínában

Kína az elmúlt években jelentősen beindította a rakétákat, már ami a lakosság folyamatos megfigyelését és cenzúráját illeti, az új rendelet értelmében pedig további módszereket alkottak meg az állampolgárok ellenőrzésére.

Fotó: Unsplash
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A távol-keleti ország 2015-ben elfogadott ötéves tervében az úgynevezett Éles Szem program előkelő helyen szerepelt. A projekt fő célja az volt, hogy 2020 év végéig Kína összes településén száz százalékos lefedettséggel üzemeljenek a nyilvános kémkamerák, a OneZero riportjából pedig kiderült, hogy hamarosan beteljesülhet a diktátorok vágyálma.

Az Éles Szem projektet először Pingji megyében tesztelték 2013-ban, míg két évvel később már az egész ország területén alkalmazták az eljárást. Napjainkban a rejtett kamerák révén kiépítettek egy óriási hálózatot, így bárkit könnyen ki tudnak szúrni, aki éppen kormányellenes tevékenységet űz. Soron kívül Az eladóknak és a vásárlóknak sem jött be az Aldi újítása

Természetesen jó oldala is van a megoldásnak, bűnmegelőzés szempontjából például még előnyös is a program, azonban gyakran visszaélhet vele az államhatalom, hiszen kiszűrhetik véletlenszerűen azokat az embereket, akik megsértik a törvényeket, nem beszélve arról, hogy a propaganda-gépezet működését egyaránt elősegíthetik vele.

Egyelőre nem tudni, pontosan hány kamerát telepítettek a nyilvános helyekre, és mennyit a kormányépületekbe és a rendőrőrsökre, illetve egyéb létesítményekbe.

A 2020-as pénzügyi jelentések alapján bizonyos települések önkormányzatai költségvetésük nagy részét megfigyelési programokra szánták – 2018-ban Csoukou városában ugyanannyi pénzt költöttek kémkamerákra, mint oktatásra.

Egészen félelmetes, hogy Kína szinte állandóan nyomon követi lakosai mindennapjait, és az is elborzasztó, hogy a projektet kifejezetten azért találták ki, hogy megfélemlítsék az embereket, akiket ezáltal kívánnak még intenzívebben kontrollálni.

Sorra ürülnek ki az óriásgyárak, miután az Apple elviszi a gyártás egy részét Kínából

Döbbenetes látványt nyújt a Foxconn egykor 50 ezer munkavállalót foglalkoztató elhagyatott létesítménye.

Szigorított a kormány a testnevelés óra alóli felmentéseken

A parlament elfogadta a közoktatási szabályokat érintő törvénymódosításokat, amelyek új szabályokat vezetnek be a testnevelési órák alóli felmentések kapcsán.