Több ezer univerzumot szimulálnak le tudósok, hogy megértsék, hogyan keletkezett a miénk
Japán kutatók a világ egyik legerősebb szuperkomputerével felfegyverkezve próbálják meg megfejteni a világűr születésének rejtélyét.
Már egy ideje tudjuk, hogy az univerzum egy óriási tágulás következtében jött létre, arra viszont a mai napig nem sikerül rájönni, mi történhetett pontosan az ősrobbanás utáni másodpercekben. A Live Science magazin riportjából kiderült, hogy japán tudósok közel 4 ezer univerzumot szeretnének leszimulálni annak reményében, hogy tükrözzék a jelenlegi realitást, és fényt derítsenek erre a megoldatlan problémára.
Az univerzum keletkezésének első néhány pillanatában apró kvantumzavarok álltak fenn, amelyek jelentősen befolyásolták a galaxisok, nebulák és csillagok elrendeződését világegyetemben.
Ezeket a fluktuációkat megvizsgálva virtuális univerzumok megfigyelésével, illetve mozgásának és fejlődésének nyomon követésével az asztronómusok tisztább képet kaphatnak arról, hogyan formálódott ki napjaink realitása.
„Ez olyan, mintha egy bébifotót néznénk abból az időszakból, amikor a világűr még rendkívül fiatal volt” – magyarázta Maszató Siraszaki, a Japán Nemzeti Csillagászati Obszervatórium (NAOJ) kozmológus professzora.
Több ezer univerzum virtuális megalkotása korántsem egyszerű feladat, a folyamat lebonyolításához óriási teljesítménnyel rendelkező számítógép szükséges, a kutatók azonban abban reménykednek, hogy a szuperkomputereknek hála rengeteg újdonságra derülhet fény.
„Megállapítottuk, hogy a rekonstrukciós módszerünk csökkentheti a megfigyelt galaxiseloszlásokra gyakorolt gravitációs hatásokat, ezáltal lehetővé teszi számunkra, hogy kinyerjük az univerzum kezdeti körülményeivel kapcsolatos információkat” – tette hozzá Siraszaki.