Jelentősen romlott az emberek mentális egészsége a pandémia ideje alatt
Tízből hat ember úgy érzi, lelkiekben teljesen megváltozott és depresszióssá, szorongóvá vált a covid-járvány kitörése óta.
Az ír Központi Statisztikai Hivatal (CSO) legújabb közvélemény-kutatásából kiderült, hogy a 18 és 34 év közötti korosztály közel háromnegyedénél komoly mentális problémák alakultak ki a lezárások alatt, míg a 70 év felettiek 32,4 százaléka érezte ugyanezt.
Tízből hat megkérdezett nő elmondta, a mentális egészségi állapotuk jelentősen leromlott, férfiak esetében ugyanez az arány 51,7 százalékig kúszott. A felmérés alapján a férfiak 41,7 százaléka úgy érzi, a mindennapi élettel való elégedettségük minimálisra zsugorodott.
A 18 és 34 év közötti fiatal felnőttek 20,5 százaléka átélte a szorongás és depresszió tüneteit, a válaszadók mindössze 4,2 százaléka érezte magát jobban a pandémia ideje alatt – írta az Irish Examiner hírportál.
A megkérdezettek mindössze 23,6 százaléka gondolja úgy, hogy az élet visszatérhet a megszokott kerékvágásba 2021 novemberéig, miközben 10,2 százalékuk szerint a kormány hiába tesz meg bármit is a járvány megfékezése érdekében, az adatok alapján az igyekezet semmit sem ér.
A válaszadók 65,2 százaléka betart minden óvintézkedést, bár ez a tavaly novemberi statisztikákhoz képest 6,9 százalékos visszaesésként értékelhető.
A CSO vezető elemzője szerint a felmérés rávilágít arra, hogy a covid-járvány nemcsak a fizikai, hanem szellemi jólétünkre és életminőségünkre is negatív hatással van, amire szintén oda kellene figyelni, máskülönben súlyos következményekkel járhat a mentális betegségek elhanyagolása.