MDMA-terápiával kezelhető az alkoholizmus
Komoly áttörést értek el szakemberek az MDMA-asszisztált pszichoterápiával azoknál az embereknél, akiknél korábban semmilyen módon sem sikerült gyógyítaniuk az alkoholfüggőséget.
A metiléndioxi-metamfetamint, közismertebb nevén MDMA-t először 1912-ban szintetizálták Németországban, később pedig az 1960-as évek hippi mozgalma által vált népszerűvé, amikor is rekreációs használatra egyre többen kezdték el kiélvezni a kábítószer hatását.
Mivel a drog önmagában nagy mennyiségben függőséget okozott, ezért az 1980-as években betiltották az előállítását, azóta pedig büntetendő a hatóanyag birtoklása, bár kutatók számára engedélyezett az MDMA-val történő kísérletezés.
Dr. Ben Sessa és kollégái megfigyelték, hogy az MDMA fogyasztóinál gyakran, heti rendszerességgel negatív érzelmi változások történtek, amit csak „borzalmas keddként” írtak le. A pszichiáter szakorvos szerint a szerotoninszint csökkenése állhatott a hangulathullámzások mögött, amelyeket gyakran depressziós másnaposság követett – írta az Awakn magazin.
Kiderítették, hogy ha az MDMA-t szabályozottan, egy előre meghatározott terápiás program keretében adagolják a pácienseknek, akkor a depressziós másnaposság elkerülhető, és előidézhető az alapvető, kellemesebb hangulat.
A kilenc hónapig tartó kísérletek végeztével megállapították, hogy az MDMA-val kezelt betegek mindössze 21 százaléka fogyasztott 14 egységnél több alkoholt hetente. Egy kontrollcsoporton is végrehajtották a vizsgálatokat, és kiderítették, hogy esetükben ugyanez az arány már 75 százalékra nőtt.
Mivel egyelőre még csupán a kutatások korai fázisában tartunk, ezért egy sokkal átfogóbb második placebovizsgálatot is el kell végezni az alkoholizmusban szenvedő pácienseknél, az előzetes eredmények viszont biztatóak, így könnyen lehet, hogy a PTSD-vel küzdő betegekhez hasonlóan az alkoholistákon is MDMA-terápiát alkalmazhatnak a jövőben.