Csökkenti fiúknál a depressziós tüneteket a videójátékozás
Miközben a fiatalkorúak bezártságra vannak ítélve a koronavírus-járvány miatt, kutatók megpróbálták kideríteni, az otthonmaradás során a számítógépek monitorjai előtt egyre több időt eltöltő gyermekekre miként hat a virtuális világ.
A Cambridge-i Egyetem által elkészített kutatás során kiderült, hogy azoknál a tinédzser éveiben járó fiúknál, akik gyakran játszanak különféle game-ekkel, 24,2 százalékkal kisebb eséllyel jelentkeznek a depresszió tünetei.
A kutatásokat több mint 11 ezer 3 és 11 év közötti fiatalon végezték el, miközben ellenőrizték digitális tevékenységeiket és szokásaikat. Furcsa módon azokra nem hatott pozitívan a gaming, akik egyúttal fizikai mozgást is végeztek, ezért csak az inaktív életmódot folytató fiúk esetében történt változás.
Egy másik érdekes felfedezés szerint a kislányokat a fiúkkal szemben negatívan befolyásolják a videójátékok. A kutatás eredményei alapján a közösségi médiát, illetve és a mobil és PC-s, valamint konzolos alkalmazásokat frekventáltan használó 11 éves lányoknál 13 százalékkal nagyobb a kockázata annak, hogy 14 éves korukra depressziós tünetegyütteseket mutathatnak.
Egyelőre pontos magyarázat nem született a jelenséggel kapcsolatban, szakértők úgy gondolják, valószínűleg a lányok érzékenysége és emocionális beállítottsága miatt érzékelhető a különbség.
Fontos megjegyezni, hogy a tanulmányban nem vettek figyelembe több lényeges faktort sem, úgymint a gyermekek szociális és családi helyzetét, valamint a népszerűségi szintjüket, melyek mind-mind hozzájárulhatnak a depressziós szimptómák kialakulásához.
Mindenesetre a fiúk könnyebben átvészelhetik a pandémia következtében eszközölt lezárásokat, hiszen a gamingről ismét kiderült, jótékony hatással van az emberi szervezetre és az agy működésére.