Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Súlyos lövöldözés tört ki a megkésett választások miatt tartott tüntetésen

A gyülekezések tilalmának ellenére jelentős számú ellenzéki szimpatizáns gyűlt össze Szomália fővárosában, hogy a megcsúszott választások miatt emeljék fel a hangjukat, ám a demonstráció lövöldözésbe torkollott.

...svg content...Mogadishu, 2021. február 19. Ellenzéki pártok tagjai tüntetnek Mogadishuban 2021. február 19-én. Az ellenzék az ellen tiltakozik, hogy Mohamed Abdullahi Mohamed államfõ elhalasztotta a választásokat, és mandátumának lejárta után nem akar távozni a hatalomból. MTI/EPA/Szaid Juszuf Varszame
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Mohamed Abdullahi Mohamed, vagy ahogy a helyiek nevezik „Farmajo” mandátuma a múlt héten járt le Szomália elnökeként, ám választásokat azóta sem tartottak az országban, melynek következtében alkotmányos válság alakult ki.

Szomália választási rendszere meglehetősen zavaros nyugati szemmel: az elnököt a 275 képviselőből álló parlament és az 54 szenátor választja. A parlament tagjait egy 27 775 főből álló elektori delegátus választja, amelynek tagjait a hagyományos helyi klánok és törzsek vezetői választják meg, míg a szenátorokat az állami törvényhozásból választják. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Ahhoz, hogy Szomáliának elnöke legyen tehát, előbb a parlament tagjait és a szenátorokat kell megválasztani. Csavart jelentett a történeten, hogy Farmajo bejelentette még 2020 februárjában, hogy minden lakosnak szavazati jogot ad, amelyet később ideiglenesen felül kellett írni, mert nem voltak meg az infrastruktúrális feltételek, hogy le tudjanak bonyolítani egy országos választást.

A parlamentáris választások folyamatosan csúsztak, mindig más indokra tekintettel: éhezés, koronavírus-járvány és az Al Shabaab terrorcsoport erőszakja miatt többször is elcsúsztatták a választásokat. Ez azonban folyamatosan alkotmányos válsággal fenyegetett, ugyanis ha nincs parlament, nem tudnak új, legitim elnököt választani.

Ennek mentén már voltak kritikusok, akik felemelték a hangjukat a választások csúszása miatt, néhány esetben összecsapások is voltak a válság miatt. Farmajo mandátuma azonban február 9-én lejárt, így a válság hivatalosan is begyűrűzött, mivel továbbra sincs új vezetője Szomáliának.

Ezt elégelte meg egy nagyobb létszámú ellenzéki közösség, akik Szomália fővárosában, Mogadishuban tartottak demonstrációt a választások csúszása miatt. Az ellenzék éppen az egyik főút közelében menetelt, amikor a lövések eldördültek.

A BBC beszámolója szerint a biztonsági szolgálatok nem a tömegbe lőttek, hanem a levegőbe csak, annak érdekében, hogy szétoszlassák a tömeget. Az egyik tüntető elmondása szerint támadás érte őket, az ENSZ pedig aggodalmát fejezte ki az események miatt, amik kibontakoztak.

Az éjszaka folyamán ugyanis az elnöki palota közelében több katonai támaszpontot támadtak meg ellenzéki milíciák – számolt be róla a katonaság. Mindeközben Farmajo folyamatos tárgyalásban van Szomália öt regionális elnökével, hogy az alkotmányos válságot valamilyen módon feloldják.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.