Fejbe lőttek a rendőrök egy mianmari tüntetőt, súlyosbodik a leszámolás
Életét vesztette az a 20 éves fiatal nő, akit a mianmari rendőrök lőttek fejbe még február 9-én, amikor a katonai puccs miatt kitört tüntetéseket akarták szétoszlatni. A nő ezzel az első halálos áldozata lett a mianmari demonstrációknak.
A 20 éves Mya Thwate Thwate Khaing már egy hete az intenzív osztályon feküdt, miután a rendőrség éles fegyverrel kezdte oszlatni a tömeget a fővárosban február 9-én, és ennek során fejbe lőtték – írja a The Guardian. Az orvosok folyamatosan küzdöttek a fiatal nő életéért, ám a fejsérülései olyan súlyosnak bizonyultak, hogy végül elhunyt.
A kórház közleményében megerősítette a nő halálhírét, és elmondták, további vizsgálatoknak vetik alá a holttestét, mivel „igazságtalanság” miatt vesztette életét. Jelezték: amint sikerül a teljes jelentést összeállítani a halálának körülményeiről, annak másolatát el fogják küldeni az illetékes hatóságoknak, hogy sikerüljön megtorolni az igazságtalanságot.
A katonaság még február 1-jén vette át önkényesen a hatalmat, és tartóztatták le Aung San Suu Kyi-t, aki novemberben aratott elsöprő győzelmet a választásokon. A mintegy évtizede demokratikus átmenetben lévő országban a hadsereg azzal indokolta a puccsot és a letartóztatást, hogy súlyos csalások történtek a választásokon.
A puccs hírére több tízezren vonultak utcára Mianmarban, és a katonaság azonnali távozását követelték. Mianmar (korábbi nevén Burma) hosszú évtizedeken keresztül élt egymást váltó katonai diktatúrák alatt, és a demonstrációk idősebb résztvevői éppen ezzel az alapelvvel vonultak utcára: nem engedik még egy generációnak, hogy katonai elnyomás alatt éljenek.
A karhatalom nem riadt meg a tüntetőktől, és a létező összes eszközt bevetették már ellenük: önkényes letartóztatásokat, verést, könnygázt, gumilövedéket és éles lövedéket – utóbbinak lett áldozata a 20 éves nő is. Mya lelövése csak olaj volt a tűzre, és megerősítette a tüntetőket az akaratukban, hogy a katonaságnak távoznia kell a hatalomból.
A hadsereg súlyos leszámolásba kezdett a demonstrálókkal szemben, többek között egyes internetszolgáltatásokat, majd az egész internetet lekapcsolták az országban, valamint már több száz tüntetőt őrizetbe vettek, többeket pedig 20 év börtönnel fenyegettek, amiért „akadályozták a hatóságok munkáját”.