Kiderült, mi az újabb ok, amikor nem kaphatjuk meg a második adag covid elleni vakcinát
Müller Cecília részletesen kitért arra is, hogy mi történik abban az esetben, ha valakinél súlyos reakció lép fel az első adag beadásánál, mert az a második körre is hatással van.
Egy olyan kérdés is elhangzott az operatív törzs csütörtöki sajtóeseményén, hogy mit tegyen az, aki oltási reakciót tapasztal. Ebben az esetben az is elegendő, ha ezt csak a háziorvossal közöljük, vagy azt másnak is jelenteni kell?
Illetve adódik a kérdés, van-e olyan forgatókönyv, hogy a második oltást nem kaphatja meg az a személy, akinél súlyosabb reakciók léptek fel az első vakcina beadásakor? Ilyenkor kaphat-e egy másmilyen fajta oltást?
„Vannak természetes, a védőoltás beadásával járó jellemzően enyhe, helyi reakciók. Nyilvánvalóan van egy kis fájdalom, előfordulhat egy kis duzzanat, bőrpír, izomfájdalom. Ezeket le is írja a vakcina ismertetője, hogy ezek az oltással jár reakciók lehetnek.” – mondta Müller azok után, hogy elárulta, ugyan jön ma késő este egy újabb AstraZeneca-szállítmány, az kisebb lesz a vártnál.
„Valaki semmit nem tapasztal, de aki ilyen enyhe tüneteket tapasztal, azt nem kell jelenteni, hiszen rögzítve van az alkalmazási előíratban, hogy ezek előfordulhatnak. Elsősorban azokat a reakciókat szükséges jelenteni, kérjük, hogy jelentsék, amelyek erőteljesebbek, hiszen a gyógyszerhatóság számára is, a gyártó számára is, és a Népegészségügyi Hatóság számára is ezek rendkívül fontos információk.” – folytatta Müller, aki a sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy milyen újabb vizsgálati áttörés előtt állnak.
A magyar orvosok, tudósok, virológusok újabb nagy áttörés előtt állnak
„Követnünk kell ezeket a reakciókat, hogy ezek általában ahhoz az oltóanyaghoz kötődnek-e, vagy csak a gyártási tételnél tapasztalunk például ilyen reakciókat. Ezek minden esetben kivizsgálására kerülnek, mert szeretnénk elkerülni azt, hogy bármiféle eddig fel nem fedett mellékhatás esetleg bekövetkezzen.”
„Előfordul olyan, a másik kérdésre válaszolva, hogy ha valóban súlyos oltási reakciót tapasztal valaki az első oltást követően, netán egy olyan fokú anafilaxiás reakció, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel, akkor a második adag valóban nem beadható. Ebben az esetben külön meg kell vizsgálni, hogy esetleg egy másik vakcinával oltható-e a későbbiek során ez a páciens.”