Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

56 év után tért vissza a Földre az egyik űrszonda

Az Orbiting Geophysics Observatory 1 (OGO 1) műholdat még 1964-ben bocsájtották ki a világűrbe annak érdekében, hogy bolygónk magnetoszféráját tanulmányozza.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Orbiting Geophysics Observatory 1 (OGO 1) műholdat még 1964-ben bocsájtották ki a világűrbe annak érdekében, hogy bolygónk magnetoszféráját tanulmányozza.

Az 500 kilogrammos űrszonda szombat délelőtt 11 órakor lépett be újra a Föld légkörébe, ahol lehulló fénycsóvaként égett el. A NASA szerint a műhold a Csendes-óceán déli régiója felett, Tahiti és a Cook-szigetek között zuhant le, még mielőtt azonban kárt okozna becsapódásával, darabjaira hullott és megsemmisült az atmoszférában. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

A készüléket 1964 szeptemberében lőtték ki az univerzumba annak a 6 szatellitnek az első tagjaként, amelyekkel a Földet körülvevő mágneses mező vizsgálatát célozták meg a kutatók.

A műhold egészen 1969-ig küldte a fontos adatokat, azóta viszont készenléti állapotba helyezték. Három másik OGO űrszonda azóta már régen visszaesett az atmoszférába, mivel kilengtek a pályájukról.

A NASA korábban bejelentette, hogy a földközeli objektumokat figyelő NEO projektjükkel pontosan nyomon fogják követni az OGO 1 pontos útvonalát, ugyanis meg szeretnék erősíteni a szatellit elégését, ehhez pedig nélkülözhetetlen, hogy tudják, nagyjából hol lépett be a légkörbe.

Az világűrben egyébként körülbelül 170 millió űrszemét található, amelyek egyesével a Föld körül keringenek 27 ezer km/h-ás sebességgel. Mindegyik, különféle missziók után fennmaradt szemétdarab potenciális veszélyt jelent az összesen 700 milliárd dollár értékű műholdakra, a Nemzetközi Űrállomásra, valamint a különféle űrszondákra egyaránt.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/vasarnap-tesztelheti-ismet-a-spacex-a-starship-prototipusat/