5 tényező, amelyek hajlamossá tehetnek az elhúzódó Covid-betegségre
Egyre több tanulmányt készítettek arról, hogy sokszor az enyhébb tüneteket produkáló páciensek a felépülés után hónapokon keresztül érezhetik magukon a különféle kellemetlen panaszokat, amire még az orvosok sem tudnak magyarázatot adni.
Egyre több tanulmányt készítettek arról, hogy sokszor az enyhébb tüneteket produkáló páciensek a felépülés után hónapokon keresztül érezhetik magukon a különféle kellemetlen panaszokat, amire még az orvosok sem tudnak magyarázatot adni.
Habár tudjuk, hogy a koronavírus-fertőzések lefolyása 80%-ban teljesen tünetmentesen történik, a fennmaradó szimptómák annyira széles skálán mozoghatnak, hogy az egyértelmű diagnózishoz kizárólag a tesztelések vezethetnek.
Az úgynevezett elhúzódó Covid egy hosszú távú állapot, amely során a krónikus fáradtságtól kezdve a szív- és érrendszeri problémákon keresztül a hajhullásig és állandó légszomjig szinte bármilyen panasz jelentkezhet.
A King’s College London kutatói a COVID Symptom Study applikáció segítségével begyűjtött adatokból kiderítették, hogy 20-ból 1 koronavírus-páciens 8 hétnél vagy annál tovább küszködhet az elhúzódó tünetekkel.
A szerdán közzétett publikációból megtudhattuk, hogy összesen 4 182 koronavírus-pozitív felhasználó eredményét vették górcső alá, még mielőtt levonták a következtetéseiket. Az elemzés során megállapították, milyen tényezők tehetnek minket hajlamossá arra, hogy átéljük ugyanazokat a nehézségeket, mint amikkel a hosszú távú Covid-páciensek küzdenek.
Életkor
Mint ahogyan a fertőzés esetében is, úgy az elhúzódó tünetegyütteseknél is megfigyelték, hogy az életkor előrehaladásával jelentősen megnőhet a kockázat. Amíg a 18-49 év közötti korosztály koronavírusos pácienseinek nagyjából 10 százaléka érintett, addig 70 év felett már a COVID-19 páciensek 22%-a küzd hosszú távú tünetekkel.
Testtömegindex
Nem meglepő, hogy a túlsúly és az elhízás szintén hajlamosító tényező, bebizonyították ugyanis, hogy minél nagyobb a BMI, vagyis a testtömegindex a koronavírusos fertőzötteknél, annál nagyobb lesz az esélye annak, hogy az átlagosnál tovább elhúzódhatnak a légzőszervi és mentális panaszok.
Nem
A kutatások alapján kiderült, hogy míg a koronavírusos nők 14,5 százaléka szenvedhet elhúzódó tünetekben, addig férfiaknál ez az arány mindössze 9,5 százalék. Ezt a különbséget kizárólag a fiatalabb korcsoportnál azonosították, idősebbeknél szignifikáns eltéréseket nem tapasztaltak.
Meghúzódó betegségek
Az alapbetegségek súlyossága jelentősen befolyásolja a koronavírusos páciensek kórlefolyását, így még felgyógyulás után is hosszú ideig küzdhetnek a panaszokkal még úgy is, hogy sikeresen felgyógyultak a vírusfertőzésből.
Koronavírusos tünetek súlyossága
Minél több tünet jelentkezett a COVID-19 betegeknél, annál nagyobb az esélye annak, hogy felépülésük után hetekig szenvedhetnek még az elhúzódó tünetekkel. Azok, akiknél száraz köhögés, légszomj, fáradtság és erős fejfájás alakult ki, tovább lesznek kénytelenek elviselni a kellemetlen szimptómákat, mint például azok, akiknek csupán kapart a torkuk vagy elveszítették ízlelő- és szaglóképességüket.