Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

3D printerrel nyomtathatnak fémalkatrészeket a Hold űrbázisához

Habár a Hold felszíne élhetetlen és kietlen tájnak tűnik, az Európai Űrügynökség (ESA) minden lehetőséget meg szeretne ragadni arra, hogy kihasználják a mikrogravitációt.

...svg content...Incus
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Incus, OHB System AG és Lithoz GmbH közreműködésében az ESA egy olyan különleges 3D nyomtatási technológia fejleztésébe kezdett, melynek révén űrszerkezetekből származó újrahasznosított fémporból vadonatúj komponenseket lehet előállítani súlytalanság állapotában akár a Holdon is.

Az úgynevezett Litográfiai Fémmanufaktúra (LMM) néven futó folyamat során fotopolimerizáció segítségével hozzák létre a fémalkatrészeket, így sokkal stabilabbá varázsolhatják őket az eredeti komponensekhez képest – írta az Interesting Engineering magazin. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az eljárás pontos 3D nyomtatási teljesítményt igényel, hatalmas előnye azonban, hogy extrém módon nyersanyagkímélő, hiszen recikláció szempontjából talán az egyik legkorszerűbb technika, amit valaha is megalkottak.

Dr. Martin Schwentenwein, a Lithoz anyagfejlesztő részlegének vezetője elmondta, kitűzött céljuk, hogy 18 hónap leforgása alatt letegyék az asztalra egy olyan realizálható procedúra tervezetét, amivel kivitelezhető lehet egy környezetbarát, zéró hulladékkal járó 3D nyomtatási protokoll a Holdon.

Ha sikerrel zárulna a koprodukció, akkor elképzelhető, hogy a jövő holdbázisaira nem kellene folyamatosan utánpótlást szállítani rakományként, elég lenne az ott felhalmozódott anyagokat ismét felhasználni.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.