30 millió koronavírus-vakcinát tervez legyártani szeptemberre Nagy-Britannia
Április óta a brit kormány hallgatott a korábbi merész kijelentései után, miszerint az Egyesült Királyság állampolgárai lesznek az elsők, akik részesülhetnek a védőoltásban.
Május közepén megtörték a csendet az illetékes szervezetek. Nagy-Britannia pénzügyi államtitkára, Alok Sharma bejelentette, hogy az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszeripari óriás partnerségi megállapodást kötöttek, ami része a kormány 130 millió fontos programjának, mellyel a brit lakosság COVID-19 ellenszérummal kapcsolatos ellátását szeretnék biztosítani.
Hozzátette, hogy a szerződés értelmében 100 millió adag vakcinát szeretnének előállítani, melyet a fejlődő országok kedvezményes áron kaphatnak majd meg.
A pénzügyi államtitkár egyúttal figyelmeztetett, nincs garancia arra, hogy a vakcina hatékony lesz. Hatástalanság esetén más készítmény után fognak nézni, amelyek bizonyítottan jobbak annál, mint amit eredetileg kifejlesztettek.
Sharmát a brit egészségügyi államtitkár, Matt Hancock is támogatta, aki múlt héten a Twitteren közzétett bejegyzésében arról írt, hogy a vakcinába beleölt 84 millió fontnyi pénzösszeg óriási előrelépés a közös cél megvalósítása érdekében.
A The Sun beszámolt róla, hogy az Oxfordi Egyetem védőoltásért felelős kutatója, Sarah Gilbert szerint az ellenszérum akár már az elkövetkező pár hónapban készen állhat a bevetésre. Az újság úgy tudja, az AstraZeneca szeptemberre 30 millió fiolányi vakcinát gyárthat le, feltéve, ha hatásosnak bizonyul a szer.
Boris Johnson miniszterelnök kissé pesszimistán állt hozzá a dolgokhoz, mivel úgy véli, a tömeges vakcinás kezeléstől még évekre lehetünk:
Közben jó hírek érkeztek Spanyolországból: