„Kellemes szünet volt” – mondta a tengeren 29 napig magatehetetlenül sodródó férfi
Pápua Új-Guinea partjainál, 400 kilométerre útjuk kiindulópontjától mentettek ki a vízből két, a Salamon-szigetekről elinduló férfit, akik 29 napot töltöttek el a tengeren, miután leállt GPS-ük.
Livae Nanjikana és Junior Qoloni szeptember 3-án délelőtt indult útnak a Mono-szigetről, a Salamon-szigetek nyugati tartományából, egy kicsi, 60 lóerős motorcsónakkal. A páros 200 kilométert tervezett megtenni délre, Noro városába, New Georgia szigetére, a Vella Lavella nyugati partvidékét és Gizo szigetét használva útmutatóként.
“Ezt az utat már korábban is megtettük, és rendben kellett volna mennie” – mondta el Nanjikana a The Guardian beszámolója szerint. A Salamon-tenger, mely Pápua Új-Guineát és a Salamon-szigeteket elválasztja egymástól, durva és kiszámíthatatlan azonban még az olyan tapasztalt tengerészek számára is, mint Nanjinka.
Alig néhány órával indulásuk után heves esőzéssel és erős széllel kellett szembenézniük, ami rontotta a látási viszonyokat a nyílt tengeren, így nehezen tudták csak követni a kijelölt tájékozódási pontokat, később azonban a GPS-ük is leállt.
Végül 29 napot töltöttek a tengeren – ezt az időszakot az útra csomagolt narancsokon, a tengerből kifogott kókuszdión és egy vászon segítségével gyűjtött esővízen élték túl.
A férfiak annyira gyengék voltak, hogy amikor október 2-án megérkeztek Pomio városába, a csónakból azonnal kórházba szállították őket. Azóta megvizsgálták őket egy helyi klinikán, és most egy helyi pomioi férfinál, Joe Kolealonál tartózkodnak.
Nanjikana elmondta, hogy néhány pozitívum is származott abból, hogy elvesztek a tengeren, például kényszerű szünetet kellett tartaniuk a globális világjárvány okozta káoszból kiszabadulva.