Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,56 Ft
Euró
393,36 Ft
Font
457,23 Ft
Bitcoin
66,946 $

Kihagyták a 2022-es költségvetésből a pedagógusok béremelését

Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke elmondta, legalább 30 százalékos azonnali béremelésre lenne szükség, máskülönben bajba kerülhet a szakma.

Unsplash
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az ATV Start című műsorában Gosztonyi elmondta, 1-2 hete közzétettek egy kérdőívet a közösségi oldalukon. Ebben azt kérdezik a pedagógusoktól, hogy mire lennének hajlandóak azért, hogy a bér és a feltételek pozitív irányba változzanak. Az alelnök elmondta, minden megtesznek azért, hogy amennyiben a pedagógustársadalom igényli, pillanatokon belül meg tudjanak szervezni egy sztrájkot, a nyarat is erre fogják fordítani.

Gosztonyi hozzátette, ha megnézzük, hogy jelenleg a minimálbér hol tart, és a pedagógusok bérét mi alapján számolják (ez egy 2014-es minimálbér), akkor nagyjából 60 százalékos különbség van a kettő között. Soron kívül Helyszíni fotókon a Vácnál történt baleset, teljes útzár az M2-es autóúton

Az alelnök közölte, tisztában vannak vele, hogy irreális, hogy egyből ennyivel emelkedjen a tanárok bére, de szerinte minimum 30 százalékos azonnali emelésre lenne szükség, és utána olyan ütemezésre, hogy a vetítési alap elérje a mindenkori minimálbért. Ráadásul a közoktatásnak vannak olyan szereplői is, akik nem esnek a pedagógusi életpálya hatálya alá, hanem a közalkalmazotti bértábla alapján kapják a fizetésüket.

Gosztonyi úgy gondolja, az alacsony tanárlétszám mindig is létező probléma volt: „Pedagógushiány van, volt és lesz.” Ha az oktatási kormányzat azt mondja, minden rendben van, nem meglepő, hiszen hivatalból nem mondhat mást, de ha már el is hiszi ezt, az a nagyobb baj.

A szakember figyelmeztetett, az az ötlet, amit a köznevelési stratégiai kerekasztalon a kormány eléjük tárt, teljes meglepetésként érte őket. Hangsúlyozta: abban mindenki egyetért, hogy változtatni kell a pedagógusképzésben, de itt „átestek a ló túloldalára”.

Szerinte ezt nem lehet másképp érteni, mint hogy a képzés kimeneti követelménye az lenne, hogy egy középszintű érettségire tudjon felkészíteni az illető. „Ezt nem tudjuk hova tenni, ez értelmezhetetlen” – fogalmazott Gosztonyi.