2020 lett az emberiség történelmének egyik legforróbb éve
Az eddig összegyűjtött adatok alapján 2016-tal holtversenyben a tavalyi év bizonyult a Föld legmelegebb esztendejének.
Az eddig összegyűjtött adatok alapján 2016-tal holtversenyben a tavalyi év bizonyult a Föld legmelegebb esztendejének.
A lesújtó adatok az Európai Unió Kopernikusz programjának a CS3 és CAMS időjárás-megfigyelő szolgálatainak összesített eredményeiből származnak. A CMS adatsora szerint a felszín felett húzódó levegő átlaghőmérséklete 2020-ban 1,25 Celsius-fokkal magasabb volt, mint az 1850 és 1900 közötti értékek, valamint 0,6 Celsius-fokkal többnek bizonyult az 1981 és 2010 között megfigyelt szintekhez viszonyítva.
Mindezekből kifolyólag 2020 Európa legforróbb éve lett, az öreg kontinensen 1,6 Celsius-fokkal megnőtt az átlaghőmérséklet az előző három évtizedhez, és 0,4 Celsius-fokkal 2019-hez képest. A legkirívóbb változás az arktiszi régióban történt, az északi sarkkörön túli térségben ugyanis 6 Celsius-fokkal magasabb értékeket mértek, mint amit 1981 és 2010 között tapasztaltak.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO) jelentéséből kiderült, hogy a Földön regisztrált 20 legforróbb év közül kivétel nélkül mindegyiket az elmúlt 21 év adta. Ami ennél is elkeserítőbb, hogy 2020-ban egy La Niña esemény is lejátszódott, ami elvileg globális lehűlést kellett, hogy eredményezzen, mégsem befolyásolta olyan mértékben az időjárást, hogy ezt érzékelni lehessen.
Az átlaghőmérsékletek drasztikus növekedése mellett az atmoszférában található szén-dioxid koncentrációja is újabb rekordokat döntött meg tavaly. A légkörben lévő szén-dioxid szintje átlagosan 413,1 ppm volt, a legmagasabb értékeket pedig 2020 májusában regisztrálták a Hawaii obszervatóriumban 416,21 ppm-mel.
Habár a szén-dioxid emisszió a koronavírus-járvány miatt érvénybe lépett kijárási tilalmak és korlátozások következtében néhány hónapon keresztül csökkenő tendenciákat mutatott, még így sem tudták lelassítani nemzetközi szinten a helyzet romlását.