16 Psyche: az aszteroida, amiről egykoron azt hitték, 700 trillió dollárt ér
Korábban úgy gondolták, hogy az űrszikla dúskálhat nemesfémekben, melyek bányászatára célzott missziókat terveztek.
Az űrsziklák Szent Gráljaként emlegetett 16 Psychéről a korai becslések alapján megállapították, hogy nagyjából 700 trillió dollárt érhet, ezért sem véletlen, hogy a NASA 2026-ra küldetést indítványozott az égitest elérésére.
A Brown Egyetem kutatói által közzétett sajtóközleményben azonban nem várt hírek derültek ki az űrszikláról, bebizonyították ugyanis, hogy a 225 kilométer átmérőjű, már-már kisbolygónak számító 16 Psyche mégsem tartalmaz annyi nehézfémet, mint azt korábban feltételezték.
Tudósok eddig nehezen tudták meghatározni az óriási kozmikus kődarab pontos összetételét, a visszaverődő fények alapján úgy gondolták, főként olyan elemekből állhat, amelyek a Földön csak ritkán fordulnak elő.
Ha a kisbolygó túlnyomórészt fémből áll, akkor minden bizonnyal erősen porózus lehet, ami arra utal, hogy egy gigantikus méretű acélgyapot-golyóként értelmezhető, melynek szálai között milliónyi apró lyuk van.
A 16 Psyche porozitásának megbecsléséhez a kutatók a vas ismert hőtani tulajdonságai alapján számítógépes modellt készítettek, ami kimutatta, hogy az aszteroida belső hőmérsékletének rövid idő alatt 526 Celsius-fok alá kellett volna hűlnie keletkezése során ahhoz, hogy hosszabb ideig erősen lyukacsos maradjon.
A korai világegyetem körülményei között valószínűtlen, hogy egy kisbolygó méretű objektum ilyen gyorsan kihűljön, ezért szinte biztos, hogy valamilyen kőzetfajtákban is dúskál, azt viszont egyelőre még nem tudni, pontosan milyen kompozícióval rendelkezhet.
Ha beigazolódnak a csillagászok hipotézisei, akkor kukába dobhatja betervezett misszióját a NASA, bár elképzelhető, hogy még így is érdemes lesz eljutni a különleges aszteroidára, hogy megfigyeljék, milyen folyamatok zajlanak a felszínén.