Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Eddig 150 magyar jelentkezett űrhajósnak

Nemrég zárult le az új asztronauták kiválasztásának pályázata, melyet az Európai Űrügynökség (ESA) fog elbírálni az elkövetkező másfél évben.

...svg content...Unsplash
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az ESA közleményéből kiderült, a misszió fő küldetése az űr békés felfedezése és használata mindenki javára:

„Figyeljük a földet, inspiráló és egyedülálló űrprojekteket fejlesztünk és indítunk, űrhajósokat képzünk, a tudomány és a technológia határait feszegetjük, választ keresve a világegyetem nagy tudományos kérdéseire. Európa minden tájáról származó tudósok, mérnökök és üzleti szakemberek családja vagyunk, akik sokszínű és multinacionális környezetben dolgoznak együtt. Elkötelezettek vagyunk az egységes európai űrkutatás és az űrben is együttműködő egységes Európa mellett.” Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A párizsi székhelyű űrhivatalnak összesen 22 ország a tagja, nem teljeskörűen pedig Kanada, Szlovénia és Lettország is idetartozik, míg hazánk 2015 elején csatlakozott.

Az ESA pályázata 2021. június 18-én ért véget, a kiválasztott asztronauták névsorát azonban csak 2022 végén teszik nyilvánossá – adta hírül az Index. A kiválasztási folyamat egyébként hat fontos szakaszból áll.

Az első fázis a szűrés – ekkor a pályázatokat a benyújtott dokumentumok, a pályázati űrlap, valamint a pályázati eljárás részeként kitöltött kérdőív alapján bírálják el, míg a testi fogyatékkal élőket orvosi vizsgálatnak vetik alá.

Az űrhajós aspiránsokat az egyes szakasz végén értesítik arról, hogy továbbjutottak-e, vagy sem, azonban türelmesnek kell maradniuk hiszen még több mint egy évig várniuk kell a végeredményre.

A sikerrel járt asztronautáknak lehetőségük lesz a Nemzetközi Űrállomáson túlra is eljutni, néhányan akár a Holdra tervezett Gateway állomásra is kirepülhetnek, valamint azt is fontolgatják az ESA-nál, hogy az épülőfélben lévő kínai és orosz űrállomásokat szintén meglátogathatják majd.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.