10 000-szer több adat fér fel az 5D-s adattárolóra, mint egy hagyományos Blu-ray lemezre
Egy különleges lézeres eljárás segítségével a Southamptoni Egyetem kutatói létrehoztak egy speciális adathordozót, amire akár 500 terabyte-nyi adatot is írhatunk, nem mellesleg méretben is rendkívül kompakt.
Az úgynevezett ötdimenziós optikai tárhelyre femtomásodperces lézerrel írják az adatokat, amely hihetetlen rövid fénysugarakat nyel el, miközben miniatűr, nanoméretű struktúrákat karcol az üvegbe – írta az EurekAlert magazin.
A Southamptoni Egyetem először hat évvel ezelőtt demonstrálta a technológiában rejlő lehetőségeket, amikor is a Magna Cartát, Az emberi jogok egyetemes nyilatkozatát, illetve a Biblia King James változatát mentették el az 5D-s lapkára.
A legújabb tesztek során bebizonyították, hogy akár 1 millió voxel per másodperces sebességgel is lehetséges adatot írni az üvegcsére, ami azt jelenti, hogy egyetlen szekundum alatt 230 kilobyte kerülhet fel rá, ami körülbelül 100 darab Word-dokumentumban komponált oldalt jelent.
Az eljárás előnyeinek bemutatása során a kutatók 5 gigabyte nyers szöveget írtak egy CD-méretű üveglemezre, és megállapították, hogy egy előre meghatározott ütem mellett akár 500 terabyte is ráférhetne az egységre, így a Blu-rayhez képest 10 000-szer több adatot tudnának elmenteni.
Mivel az eljárás egyelőre még gyerekcipőben jár, ezért következő lépésben azt fogják megfejteni, pontosan miként lehetne biztonságosan növelni az üveglemez kapacitását anélkül, hogy károsodnának a rajta tárolt adatok.
Ha beválna a technológia, akkor elképzelhető, hogy a közeljövőben élesben is bevethetnék, és akár a felhőszolgáltatások alapját képző tradicionális megoldások alternatíváivá léphetnének elő.