Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Zsigó Róbert szerint átlagosan majdnem 20 százalékos az árrésstop hatása

Zsigó Róbert szerint átlagosan majdnem 20 százalékos az árrésstop hatása

Zsigó Róbert szerint átlagosan majdnem 20 százalékos az árrésstop hatása
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Az államtitkár szerint az elért eredményeket meg is kell védeni, ezért folyamatosan figyelik, hogy a kereskedők betartják-e a maximum tíz százalékos árrést az érintett termékkategóriák esetében.

„Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6%-kal csökkent az intézkedés alá vont 30 alapvető élelmiszer ára” – mondta Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára kedden a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Mint kifejtette, az árréscsökkentés szűk egy hónappal ezelőtti bevezetése óta 872 termék ára csökkent, ezek között pedig van 21 olyan, aminek 50% felett és 103 olyan termék, aminek legalább 40%-kal, de van olyan is, amelynek 64%-kal csökkent az ára.

Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az elért eredményeket meg is kell védeni, ezért folyamatosan figyelik, hogy a kereskedők betartják-e a maximum 10%-os árrést az érintett termékkategóriák esetében. „Eddig 416 üzletet ellenőriztek, s jogszabálysértés még nem történt. Bár bizonyos ügyeket vizsgálnak, de az látszik, hogy a kereskedelmi láncok betartják árréscsökkentést” – magyarázta. Ugyanakkor elmondása alapján vannak jelek, amelyek szerint a „kereskedelmi láncok majd idővel megpróbálnának ez alól kibújni”, de ezt nem fogják engedni.

Leszögezte: a kormány nem háborút akar a kereskedelmi láncokkal, csak vissza szeretné szorítani „az indokolatlan és túlzó áremeléseket az élelmiszerek területén, és azt szeretnénk, ha ebben partnerek lennének a kereskedelmi láncok”. Zsigó Róbert ezt követően arra is kitért, hogy az elmúlt hónapokban a telekommunikációs szolgáltatások – így a tévé, az internet, illetve a mobiltelefonálás – és a banki szolgáltatások árai is emelkedtek, ezért a kormány velük is tárgyalásokban kezdett. A telekommunikációs cégek és a bankok is vállalták, hogy 2026. július 1-ig nem fognak árat emelni.

Illetve azok a cégek, amelyeket már megtették, azok visszaviszik az áraikat a 2025. január 1-i szintre. Erről egyébként ebben a cikkünkben is írtunk bővebben. A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Bankszövetség tárgyalásai után több bank reagált, majd újabb pénzintézetek jelezték, hogy teljesítik a kormány elvárásait, s csökkentik a lakossági ügyfeleik banki költségeit. Az OTP Bank például elsőként tudatta, hogy közel kétmilliárd forinttal csökkentik lakossági ügyfeleik banki költségeit, valamint több milliárd forint értékű kedvezményes akciójukat is meghosszabbítják.

A cél az infláció mérséklése, és a bank a 2025 márciusában bevezetett díjemeléseket részben kompenzálná e lépéssel – erősítették meg. Az MTI szerint a KIM parlamenti államtitkára azt is aláhúzta, miszerint a kormány célja, hogy hosszabb távon is megmaradjon az élelmiszerek csökkentett ára, s hogy ne történhessenek indokolatlan emelések, ennek érdekében pedig folyamatosan ellenőrizni fogják a láncokat és szükség esetén büntetni is fognak.