Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Banki számlaköltségek: újabb bankok reagáltak, teljesítik-e a kormány elvárásait

Banki számlaköltségek: újabb bankok reagáltak, teljesítik-e a kormány elvárásait

Banki számlaköltségek: újabb bankok reagáltak, teljesítik-e a kormány elvárásait
Fotó: Pixabay / Illusztráció

A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Bankszövetség tárgyalásai után már több bank is reagált, most pedig újabb bankok jelezték: teljesítik-e a kormány elvárásait, s csökkentik-e lakossági ügyfeleik banki költségeit.

Mint ismert, a kormány március elején jelezte, hogy a banki díjak magasak, ezért lépéseket terveznek. Az ezután lezajlott egyeztetéseket követően Nagy Márton gazdasági miniszter felszólította a bankokat, miszerint egy hetük van, hogy önkéntes vállalásokat tegyenek a lakossági bankszámlák díjának csökkentésére. Az OTP Bank reagált erre elsőként, kiemelve: vállalják, hogy közel kétmilliárd forinttal csökkentik lakossági ügyfeleik banki költségeit, valamint több milliárd forint értékű kedvezményes akciójukat is meghosszabbítják. A cél az infláció mérséklése, és a bank a 2025 márciusában bevezetett díjemeléseket részben kompenzálná e lépéssel.

A tervek szerint az OTP 2025. május 1. és 2026. április 30. között 700 forinttal mérsékli a forintalapú betéti bankkártyák éves díját, a bankkártyával nem rendelkező ügyfelek pedig egyszeri jóváírást kapnak. A további részletekről itt írtunk bővebben. Majd a Gránit Bank is megszólalt, amely közölte, hogy náluk nem volt díjemelés, így most nem is változnak a bankolás költségei. Nemrégiben pedig az Erste bejelentése is megérkezett. Ők azt a választ adták, miszerint vállalják, hogy 2026. június 30-ig biztosan nem emelik az infláció mértékével a lakossági bankszámlák és bankszámlákhoz kapcsoló betéti kártyák díjait – ahogyan ezt idén sem tették meg.

Míg a Raiffeisen reakciója az volt, hogy idén május 1-től csökkentik lakossági ügyfeleik napi bankolással kapcsolatos kiadásait, így 2026. június 30-ig kedvezményeket biztosítanak a lakossági bankszámla- és kártyadíjakból. Továbbá megerősítették, hogy 2026. június 30-ig infláció és belső működési költségen alapuló, egyoldalú díjmódosítást nem hajtanak végre a lakossági bankszámlákhoz és betéti kártyákhoz kapcsolódó díjakban. A K&H pedig azt tudatta, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslatának megfelelően ők is önkéntes árkorlátozási vállalást tesznek – írta meg a Portfolio.

Mint részletezték: az 2025. április 1-i hatállyal meghirdetett inflációs és egyéb működési jellegű okból bevezetett lakossági bankszámlavezetési és bankkártya szolgáltatási díjemelését május 1-től kezdődő akció keretében 2026. június 30-ig nem számítják fel. Egyúttal a CIB is megszólalt, amely bejelentette: csatlakoznak a bankok önkéntes vállalásához, és az NGM kérésének megfelelően mérséklik a lakossági bankszámlákat és bankkártyákat érintő díjaikat. Valamint kiemelték, hogy az inflációs szintnél ugyan jóval alacsonyabb, korábban jogszerűen végrehajtott díjemelések értelmében idén április 1-jétől beszedett magasabb díjak különbözetét a CIB visszatérítik ügyfeleik számára.

Arról, hogy ezt hogyan és mikor hajtják végre, az érintett ügyfelek külön tájékoztatást kapnak. Az UniCredit Bank ugyancsak csatlakozik a bankok önkéntes vállalásához, és az NGM kérésének megfelelően mérsékli lakossági bankszámlái és bankkártyái díjait. Emellett azt is vállalják, hogy 2026. június 30-áig az inflációs és egyéb, belső működésiköltség-növekedéséből adódó többletköltségeit nem érvényesíti ügyfelei részére. Mindemellett az MBH is elkötelezett: a már meghirdetett, 2025. április 30-ától alkalmazandó, az inflációra tekintettel történő díjemelés mértékével, így összesen közel 1,5 milliárd forinttal csökkenti, és 2026. június 30-ig nem emeli a lakossági bankszámlákra és betéti kártyákra vonatkozó, ügyfelei által fizetendő díjakat.