Videóelemzés támasztja alá, hogy nagyon közel álltunk egy újabb atomkatasztrófához
Egész Európa aggódva figyelte, amikor az orosz hadsereg elkezdte lőni a Zaporizzsjai Atomerőművet, amely nem csak Ukrajna, hanem Európa legnagyobb atomerőmű is.
Az amerikai NPR négy óra 21 percnyi biztonsági kamerás felvételt tekintett át annak érdekében, hogy pontosan rekonstruálja az atomerőmű ostromát. Ez alapján pedig kiderült, hogy ez az eset sokkal veszélyesebb volt még annál is, mint sokan először gondolták.
Az NPR megállapítása szerint ugyanis az orosz csapatok folyamatosan nehéztüzérségi fegyverekkel lőttek az erőmű masszív reaktorépületei felé, amelyek a veszélyes nukleáris üzemanyagot tárolják. Az egyik reaktorépület mellett található adminisztratív épületet fel is robbantották az oroszok a támadás során.
A felvételekből kiderült, hogy egy orosz akna csaknem 100 méterre landolt a 2-es reaktor épületétől, így nem sokon múlt, hogy találat érje az egyik reaktort. A felvételekből az is kiderült, hogy az oroszok gránátvetőkkel lőttek az épület felé, a tűz eloltására kiérkező tűzoltókat pedig el akarták üldözni a helyszínről.
Az NPR megjegyzi, hogy a videófelvételek egyértelműen megcáfolják a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség helyzetfelmérését, amely hangsúlyozta, hogy bár rendkívül felelőtlen akció volt ez az oroszok részéről, de a harcok nem a reaktoroknál zajlottak.
Ezzel szemben a felvételekről kiderült, hogy az ukrán hatóságoknak volt igaza, ugyanis nem csak az adminisztratív épület sérült meg, hanem az 1-es reaktor épülete és a hatos számú egység egyik transzformátora is, ahol a leselejtezett nukleáris hulladékot tárolják.
Az egyik NPR-nak nyilatkozó szakértő közölte, hogy bár a Zaporizzsja Erőmű reaktorai jóval biztonságosabbak, mint amelyek felrobbantak Csernobilban, de egy pontos orosz támadás olyan zónaolvadásokat idézhetett volna elő, mint ami Fukusimában történt.
Leone Hadavi, a videó egyik segédelemzője elmondta, hogy egyértelműen látszik, ez egy előre eltervezett támadás volt az oroszoktól, ugyanis 10 páncélozott jármű, két tank és jelentős számú katona is csatlakozott az ostromhoz.
A katasztrófa végül elmaradt, a beszámolók alapján azonban megállapítható, hogy ez csak a szerencsén múlott, mert az orosz rakéták és nehéztüzérségi támadások veszélyesen közel voltak a reaktorokhoz.