A Wikipedia is felveszi a harcot a mesterséges intelligenciával
Komoly gondot kezdtek jelenteni a géppel íratott szócikkek.
A hírek szerint komoly gondot kezdtek jelenteni a generatív mesterséges intelligenciával készített, forrásmegjelölés nélküli, rosszul megírt, tényszerűségükben hibás szövegek a Wikipédián. Emiatt szerkesztők egy csoportja úgy döntött, felveszi a harcot, s a WikiProject AI Cleanup keretében módokat talál az MI által írt szövegek beazonosítására, a bennük szereplő információk helyességének az ellenőrzésére, továbbá számon tartanák és segítenék az MI-t használó szerkesztőket.
A projekt résztvevői most még nem tervezik az MI által generált szövegek teljes betiltását az enciklopédiában, a céljuk sokkal inkább a kialakult helyzet kordában tartása. Az Origo azt írja, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a legtöbb esetben nem egyszerű az MI-vel íratott szövegek kiszúrása, különösen ha meglévő és komplex anyagokba vannak beszúrva.
Néha a szövegben felejtett félmondatok, máskor a forrásmegjelölés hiánya ugyan leleplezheti a gépi szöveggenerálást, de a legtöbb esetben a szerkesztők ösztöneire van bízva, hogy a vizsgált szócikkekben kellően gyanúsnak vélnek-e valamit ahhoz, hogy belevágjanak egy időigényes utánajárásba – derül ki a cikkből.
A mesterséges intelligencia kapcsán azonban más problémák is akadnak. Nemrégiben például kamu képek kezdtek terjedni a közösségi médiában, amelyeken az látható, hogy a Disney Worldöt teljesen elárasztotta a víz a Milton hurrikán miatt. Ám a felvételek hamisak, MI-vel készültek. A RIA Novosztyi állami kézben lévő orosz médiacsatorna először a Telegramon tett közzé ilyen jellegű fotókat, s mindezt olyan szöveggel tálalták, mintha a képeket az amerikaiak osztották volna meg.
Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy az új tanév elindulásával a ChatGPT felhasználóinak száma is nagyot ugrott. Az OpenAI egy pénzügyi bejelentés során közölt egy érdekes adatot, amely megmutatja, milyen fontos szerepe lehet az MI-nek az oktatásban.