A WHO nem javasolja a különböző oltóanyagok keverését
A WHO kutatója szerint kevés információ van arról, hogy milyen egészségügyi hatással járhat a különböző oltóanyagok keverése az oltási program során.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezető tudományos munkatársa hétfőn azt javasolta, hogy a különböző gyártók koronavírus elleni oltóanyagot ne keverjék az emberek oltása során.
Soumya Swanathian azért nem tanácsolja a különböző cégek által fejlesztett vakcinák keverését, mert az ilyen típusú immunizáció egészségre gyakorolt hatásairól kevés adat áll rendelkezésre.
“Ez egy kicsit veszélyes tendencia. Adathiányos, bizonyítékoktól mentes zónába zónában vagyunk az oltóanyagok keverésével kapcsolatban” – jelentette ki Swanathian egy online tájékoztatón.
“Káosz alakulhat ki az országokban, ha az állampolgárok kezdik el eldönteni, mikor és ki oltatja be magát egy második, harmadik és negyedik dózissal” – magyarázta a kutató a Reuters hírügynökség beszámolója szerint.
Thaiföldön hétfőn jelentették be, hogy azután, hogy több száz egészségügyi munkavállaló annak ellenére megfertőződött, hogy megkapta a kínai fejlesztésű Sinovac koronavírus elleni védőoltását, az oltóanyagok keverése mellett döntöttek.
Az országban így az első dózis Sinovac-vakcina beadása után a második dózisa helyett AstraZeneca vagy mRNS-oltóanyagot (például a Pfizer-BioNTech által fejlesztett védőoltást) fognak adni. A döntéstől a immunizáció hatékonyságának javítását várják.