Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

A megszorítások miatt felére csökken a WHO részlegeinek száma

A megszorítások miatt felére csökken a WHO részlegeinek száma

A megszorítások miatt felére csökken a WHO részlegeinek száma
Az ENSZ Gyermekvédelmi Alapjának (UNICEF) munkatársai palesztin gyerekeket oltanak be poliomielitisz vírusa ellen a belföldi menekülteket elszállásoló ENSZ-iskolák egyikében, a Gázai övezet déli részén fekvõ Hán-Júniszban 2024. szeptember 5-én. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) szervezésében augusztus 31-én kezdõdött kampányban eddig 161 ezer, tíz év alatti palesztin gyerek kapta meg a járványos gyermekbénulás elleni elsõ védõoltást a háború dúlta övezetben, ahová az ENSZ 1,2 millió adag oltóanyagot szállított. MTI/EPA/Haiszam Imad

Az Egészségügyi Világszervezet drasztikus átszervezésre kényszerül az amerikai támogatás megvonása miatt.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kénytelen felére csökkenteni részlegeinek és vezetői csapatának létszámát, miután Donald Trump amerikai elnök második hivatali ciklusának kezdetén az Egyesült Államok kilépett a szervezetből. A döntés súlyos pénzügyi következményekkel jár a WHO számára, amely a 2026-2027-es költségvetési időszakra már csak 4,2 milliárd dollárt tud előirányozni a korábban tervezett 5,3 milliárd helyett.

A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az amerikai nemzetközi segélyek általános csökkentése parallel módon zajlik, ami hetven országban veszélyezteti az egészségügyi ellátást. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója a szervezet éves közgyűlésének nyitónapján hangsúlyozta, hogy ezeknek az országoknak most minden korábbinál nagyobb szükségük lenne egy erős világszervezetre.

A WHO vezetője a több mint 190 tagország egészségügyi minisztereinek és tisztviselőinek tartott beszédében megerősítette, hogy elkerülhetetlen a létszámcsökkentés és a prioritások újragondolása, mivel a szervezet egyszerűen nem képes a rendelkezésére álló forrásokból teljesíteni minden tagállami elvárást. A 2026-2027-es időszakra vonatkozó bérkülönbség várhatóan eléri az 500 millió dollárt.

A jelenlegi válsághelyzet

A jelenlegi válsághelyzet miatt komor hangulatban kezdődött közgyűlésen a tagállamoknak nemcsak a 4,2 milliárd dollárra csökkentett költségvetést kell jóváhagyniuk, hanem kötelezettséget kell vállalniuk ezen források biztosítására is. A szervezet már korábban számított hasonló helyzet kialakulására, hiszen Trump első elnöksége alatt is kivonta az USA-t a WHO-ból, amit később Joe Biden visszafordított.

A WHO az elmúlt években pénzügyi reformba kezdett, amelynek egyik központi eleme az volt, hogy a tagállamok kötelező hozzájárulásai fokozatosan érjék el az alap költségvetés legalább 50 százalékát. Ez jelentős változást jelentett volna, mivel a szervezet 75 éves története során főként önkéntes felajánlásokból működött, amelyekben az Egyesült Államok mindig is vezető donor szerepet töltött be.

Tedros rámutatott a helyzet abszurditására, amikor megjegyezte, hogy a hiányzó 1,7 milliárd dolláros összeg eltörpül a világszerte nyolcóránként elköltött 2,1 milliárd dollárnyi katonai kiadás mellett, ami egyébként egyetlen bombázó repülőgép árának felel meg.

A WHO vezetője külön kiemelte, hogy a válsághelyzet következtében számos országban leálltak a kezelések, bezártak az egészségügyi központok, az egészségügyi dolgozók elveszítették munkájukat, és egyre többen kényszerülnek arra, hogy saját zsebből fizessék az orvosi ellátást.