A WHO nyomon követi a már 42 országban megjelent delta plusz variánst
A mutálódott variáns összes észlelt esetének mintegy 93 százaléka Nagy-Britanniában fordult elő.
Az Egészségügyi Világszervezet közölte, hogy szorosan nyomon követi a delta plusz variánst annak megállapítására, hogy az fertőzőképesebb-e, mint az eredeti törzs, mivel a koronavírusos megbetegedések száma világszerte növekszik. Azt is vizsgálja, hogy az emberek ellenállóbbak-e a variánssal szemben, amelyet legalább 42 országban mutattak ki.
„Epidemiológiai és laboratóriumi vizsgálatok folynak”, hogy kiderüljön, történt-e változás a variáns fertőzőképességében, vagy csökkent-e az emberi antitestek azon képessége, hogy blokkolják a vírust – közölte a WHO.
A South China Morning Post arról számolt be, hogy a delta plusznak is nevezett variánst a brit Egészségbiztonsági Ügynökség vizsgálat alatt álló variánsnak nyilvánította, bár eddig nem volt bizonyíték arra, hogy súlyosabb megbetegedést okozott volna, vagy hatástalanná tette volna a vakcinákat.
Mivel ez nem érdekes vagy aggodalomra okot adó variáns, egyelőre nem nevezték el a görög ábécé valamelyik betűjéről – az ENSZ egészségügyi szervezete a delta variáns mintegy 20 változatát követi nyomon. A GISAID globális tudományos kezdeményezéshez feltöltött adatok szerint a variáns összes észlelt esetének mintegy 93 százaléka Nagy-Britanniában történt.
A WHO heti frissítésében azt is közölte, hogy Európa volt az egyetlen olyan nagy régió a világon, amely mind a koronavírusos megbetegedések, mind a halálesetek számának növekedését jelentette az elmúlt héten, mindkét esetben kétszámjegyű százalékos növekedéssel.
A WHO szerint az 53 országot magában foglaló európai régióban, amely egészen a közép-ázsiai volt szovjet köztársaságokig terjed, az elmúlt héten 18 százalékos növekedést regisztráltak az új koronavírusos megbetegedések számában, ami a negyedik egymást követő heti növekedés a térségben.
A WHO tisztviselői számos tényezőre mutattak rá Európa vírusproblémái miatt, többek között arra, hogy egyes kelet-európai országokban viszonylag alacsony a védőoltások aránya. Az elmúlt héten a 100 ezer főre jutó fertőzési arányok olyan országokban voltak a legmagasabbak, mint Ukrajna, Románia, Bulgária, Moldova és Grúzia.