A Walmart 3,1 milliárd dollárt fizetne az opioid-botrány nyomán
A kiskereskedelmi óriás Walmart az egyik érintettje az amerikai opioid-botránynak, most pedig felajánlotta, hogy 3,1 milliárd dollárt fizetne, hogy rendezze az ügy kapcsán indított perekben megfogalmazott követeléseket.
Az Egyesült Államok történetének egyik talán legnagyobb botránya robbant ki az erős vényköteles, opioidtartalmú gyógyszerek értékesítése, reklámozása, s azok fogyasztásának halálos kimenetelei miatt: megannyi per indult az ügyben, és végre elővették a gyógyszeripar legmeghatározóbb szereplőit is, hogy felelősséget vállaljanak.
A Walmart 3,1 millió dolláros ajánlata a két legnagyobb amerikai gyógyszertárlánc, a CVS Health és a Walgreen hasonló bejelentését követte, melyek november 2-án jelentették be, hogy 5 milliárd dollárt fizetnének. A Walmart most egy közleményben tudatta, hogy „határozottan vitatja” az állami és a helyi önkormányzatok által indított perekben megfogalmazott állításokat, miszerint gyógyszertáraiban helytelenül váltották ki az érintett fájdalomcsillapítókat.
Ahogy az AP is írja, a vállalat tehát nem hajlandó elismerni felelősségét az ügyben, a helyi önkormányzatokat képviselő ügyvédek közlése szerint pedig a Walmart a 3,1 milliárd dollárt nem azonnal, hanem a következő évben fizetné ki, de csak akkor, ha véglegesítik az alkut.
Egyre több gyógyszertár csatlakozik a legnagyobb gyógyszergyártókhoz és gyógyszerforgalmazókhoz a komplex kártérítési perek ügyében, melyek az opioid-túladagolási hullámban játszott szerepük miatt indultak. Az elmúlt két évtizedben több mint 500 ezer ember (!) vesztette életét opioid-túladagolásban az Egyesült Államokban.
A 2000-es években jellemzően olyan gyógyszerek fogyasztása nyomán következtek be halálesetek, mint az OxyContin és az oxikodon. Miután a kormányok, az orvosok és a vállalatok is tettek pár lépést annak érdekében, hogy megnehezítsék a hozzáférést ezekhez a gyógyszerekhez, a gyógyszerfüggők többsége a heroinhoz fordult, a halálozások pedig megszaporodtak.