12 millió éves vulkáni hamu nyomaira bukkantak
Nem kizárt, hogy az üledékes kőzetek felszínén felfedezett vulkáni hamu a mintegy 1000 km-re lévő Yellowstone-i vulkánkitörésből származik.
12 millió évvel ezelőtt kitört vulkáni hamu nyomait találták az Egyesült Államok legnagyobb mesterséges tavának, a Mead-tónak a fenekén, amely az idei évi szárazság nyomán vált megvizsgálhatóvá.
A csökkenő vízszint többek között elsüllyedt hadihajót és emberi maradványokat is a felszínre hozott már, a Nevadai Egyetem kutatói azonban közölték, hogy a közelmúltban több üledékes kőzetet is találtak a Nevada és Arizona határán elterülő tó alján.
A kutatók elemezték a kőzetet borító vulkáni hamu összetételét is, és arra a következtetésre jutottak, hogy a kőzet egy olyan kitörésből származhat, amely a Yellowstone Nemzeti Park területén, a Mead-tótól mintegy 1000 kilométerre található inaktív vulkáni zónában történt mintegy 12 millió évvel ezelőtt.
A Mead-tó az Egyesült Államok legnagyobb mesterséges tava, amelyet a Hoover-gát 1936-os építése során hoztak létre, és a mezőgazdasági területek jelentős vízforrásaként szolgál, mivel az Egyesült Államok délnyugati részének hét államát és Mexikó északi részének területeit is innen látják el vízzel.
Az elmúlt évek példátlan szárazsága miatt azonban a tó vízszintje 1937 óta nem látott szintre csökkent, a teljes tárolható vízmennyiségnek mindössze 27%-a található meg benne.
Jake Lowenstern, az amerikai földtani intézet kutatója szerint a Mead-tónál talált leletek segítenek rekonstruálni a régió geológiai történetét, és megérteni a nagy vulkánkitörések gyakoriságát és hatását.
Eugene Smith, a Nevadai Egyetem professzora pedig elmondta: „A most felfedezett vulkáni hamu elemzésével fel tudunk majd készülni a jövőbeli vulkánkitörésekre, valamint az éghajlatváltozásra is”.