Moldova lehet Vlagyimir Putyin következő célpontja?
Egyre többen egyetértenek abban, hogy Vlagyimir Putyin nem fog megállni Ukrajnánál a kelet-európai hódításai során.
Már három hete tart a háború Ukrajnában, Oroszország pedig továbbra is masszív ellenállással néz szembe. Elemzők pedig arra figyelmeztetnek, hogy Vlagyimir Putyin már elkezdett a következő célpontján gondolkodni, mely nem más lehet, mint Moldova.
Az Ukrajna nyugati határán fekvő nemzet Európa legszegényebb országának tekinthető, gyenge államszervezettel, amely meglehetősen kitett lehet így a támadásnak. A CNBC-nek nyilatkozó Adrian Bosoni, a Rane kockázatmenedzsmenttel foglalkozó vállalat vezetője úgy fogalmazott:
Moldova Ukrajnához hasonlóan nem az Európai Unió része, valamint a NATO-nak sem tagja – noha mindkettőhöz szeretne csatlakozni. Ukrajnával ott is megvan a párhuzam, hogy Moldova területén is él egy jelentősebb számú, oroszbarát szakadár kisebbség.
Ezen szakadár kisebbség már „államot” is alapított magának a kilencvenes években, Transznyisztria néven. A szakadárállam azért is különleges, mert a leginkább itt őrizték meg a szovjet emléket, tele van a területe szovjet szimbólumokkal.
Transznyisztria vezetőjét ráadásul a Kreml támogatja és jelenleg is van a területén 1500 orosz katona. Putyin akár megteheti azt is, hogy Donyeckhez és Luhanszkhoz hasonló elismeri a terület függetlenségét, vagy akár egy false flag támadást is végrehajthatnak itt, hogy legitimálni lehessen az inváziót.
Bosoni úgy véli, hogy egyelőre nincs arra utaló konkrét jel, hogy Putyin ilyen stratégiát tervez Moldovában, de mint mondta, volt már arra példa a Kreml részéről, hogy egy unióbarát kormányt megpróbáltak megbuktatni.
Clinton Watts, a Foreign Policy intézet kutatója szerint Moldovának gyakorlatilag semmi esélye, mert annyira gyengék lennének, hogy különösebb ellenállása sem lenne Oroszországnak. Egy Moldova elleni invázió ráadásul Putyinnak jól jöhetne, ugyanis ezzel sokkal közelebb kerülhetnének Délnyugat-Ukrajnához.
Amennyiben ez beigazolódik, akkor Moldovának hasonló sorsa lehet, mint Ukrajnának, hogy egy globális szuperhatalommal való konfliktusba sodródik úgy, hogy a nyugati szövetségeseik gyakorlatilag nézik a küzdelmüket.
A balti országokkal ellentétben ugyanis a NATO-nak Moldova esetében sincs kötelezettsége arra vonatkozóan, hogy egy orosz invázió esetében segítsenek. Nem véletlen, hogy Maia Sandu, Moldova elnök kijelentette, jelenleg nem tudják biztonságban érezni magukat a régióban.