Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,86 Ft
Euró
392,77 Ft
Font
457,85 Ft
Bitcoin
64,441 $

Világszerte csökkentette a várható élettartamot a koronavírus-járvány

Évekkel rövidítette meg a születéskor várható élettartamra vonatkozó adatokat a világjárvány, de nem a fertőzés okozta megbetegedés az egyetlen, ami ehhez hozzájárult.

Fotó: 460273/Pixabay
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

Bár több afrikai országban egyáltalán nem közölnek adatokat a koronavírushoz köthető halálozásokról vagy akár a megbetegedésekről, és számos államban nem a valós számokról tesztnek jelentés, mint Mexikóban és Peruban, a fejlett országok által kiadott hivatalos információk is tartogatnak meglepetéseket – ezekkel a problémákkal találta magát szemben Patrick Heuveline, a UCLA demográfusa, amikor azt kezdte el kutatni, hogy a születéskor várható élettartamra hogyan hatott a járvány a világban – számolt be a MedicalXpressben megjelent tanulmányról az InfoStart.

A demográfia a számokról szól – de valójában az emberek életéről Soron kívül Halálra késeltek egy nőt Szentesen

– idézte a kutatót a portál. Az orvosi szaklapban megjelent cikkében Heuveline elsősorban jelenleg 3 százalékos halálozási arányon álló, csaknem 2.9 millió ember életét követelő koronavírus-világjárvány miatt bekövetkezett demográfiai változásokról értekezik. Heuveline kutatócsoportja szerint az Egyesült Államokban közel két évvel csökkent a születéskor várható élettartam a pandémia alatt: korábban 78.8 évről 77.1-re esett vissza.

Ez azt jelenti, hogy a várható élettartam mintegy 1.7 évvel rövidült. Heuveline felhívta rá a figyelmet, hogy a második világháború óta nem következett be ekkora mértékű esés a születéskor várható élettartamban az Egyesült Államokban. Ám nem az amerikai lakosság életére volt a legnagyobb hatással a koronavírus-járvány: Panamában 3.1 évvel, Mexikóban 2.6 évvel, Peruban pedig 2.5 évvel csökkent a várható élettartam, és úgy tűnik, a folyamat egyelőre nem állt meg.

A demográfiai kutatók szerint azonban a koronavírus-járvány nemcsak közvetlenül befolyásolta a halálozási adatokat – számos olyan haláleset következett be, ami a pandémia nélkül valószínűleg elkerülhető lett volna. A kutatók szerint a koronavírus halálozási számaihoz még húsz százalékot tesznek hozzá azok a halálesetek, amelyek nem feltétlenül következtek volna be, az érintettek időben orvoshoz fordulnak, ami azonban a járvány miatt nem történt meg.

A portál összefoglalója szerint a szakértők felhívták a figyelmet arra, hogy a járvány végével, ha sikerül legyőznünk a vírust és csökken a betegség halálozási aránya, megugrik majd a születéskor várható élettartam is, és újra hamar arra a szintre kerülhet, amelyek a járvány előtt volt.