Újabb világrekord született: már ismerjük a pi 62,8 billiomodik számjegyét
Ha egy matematikában jártas embert kérdezünk, akkor talán meg tudná mondani a 3,14 utáni további három-négy számjegyet is, egy svájci kutatócsapatnak azonban sikerült a 62,8 billiomodikat is meghatározni.
A pi egy matematikában és fizikában használt valós szám. A leggyakrabban alkalmazott, euklideszi geometriában a kör kerületének és átmérőjének hányadosaként definiálják, ami a körök hasonlósága miatt minden kör esetén azonos.
Az értéke kerekítve 3,1415926535, viszont pontosan nem lehet meghatározni, mivel a végtelenségig tart, ami azt jelenti, hogy még a szuperszámítógépek számára is komoly kihívást jelent egy-egy számjegyének megállapítása.
A svájci Graubündenben található University of Applied Sciences egyetem kutatóinak sikerült minden eddiginél pontosabban kiszámolni a pi értékét, mégpedig 62,8 billió számjegyig.
Ez komoly mérföldkő a matematikában, hiszen a korábbi, 50 billiós rekordot még 2020 januárjában állította fel Timothy Mullican, míg előtte a Google végzett el egy komplex számítást 2019-ben, mely során 31,4 billióig jutottak.
A kalkulációhoz egészen brutális komponensekkel ellátott számítógépre volt szükségük – két 32 magos AMD processzort, 1 TB RAM memóriát, valamint 510 TB tárhelyet használtak fel a művelethez.
A pi számjegyei több mint 63 TB-ot foglaltak el a merevlemezen, a tudósok napi 9 órában végezték a számításokat, amelyek végül 108 napon keresztül tartottak.