Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Viking aranyra bukkant fémkeresőjével egy idős férfi

Viking aranyra bukkant fémkeresőjével egy idős férfi

Viking aranyra bukkant fémkeresőjével egy idős férfi
Unsplash/Illusztráció

A szakértők úgy vélik, az ilyen jellegű ékszereknek több funkciójuk is volt a vikingek társadalmában.

Középkori viking aranyra bukkant egy veterán fémkereső a Man-szigeten – írják a helyi örökségvédelmi szervezet közleményében. Mint kifejtik, az idős férfi még tavasszal talált rá egy karkötő darabjára, amelyet a múlt héten hivatalosan is kincsnek minősítettek. A szakértők szerint a lelet egy, a szigeten élő vikingé lehetett és Krisztus után 1000–1100 közöttről származhat, vagyis mintegy ezeréves. Az ékszer jól láthatóan egy magasan képzett kézműves munkája, aki nyolc aranypálca összefonásával alkotta meg, egy speciális technikát alkalmazva.

A 24.hu szerint a felfedezett darabja 3,7 centiméteres és 27,26 grammot nyom, teljes pompájában nagyjából kétszer ekkora lehetett. A szakértők úgy vélik, az ilyen jellegű ékszereknek több funkciójuk is volt a vikingek társadalmában. Egyrészt nagy értéket képviseltek, ami lehetővé tette, hogy fizetőeszközként is alkalmazzák, másrészt viselésük mindenki számára egyértelművé tette tulajdonosuk státuszát és gazdagságát. A vizsgálatok eredményei mindemellett arra utalnak, hogy az ékszert kétszer vágták el szándékosan.

Tehát legalább két különböző tranzakció során használták fizetőeszközként. Az egyik alkalmával csupán egy kis darabot távolítottak el belőle, ezután viszont szinte pontosan kettévágták. Az egyik felét aztán elásták, vagy azért, hogy biztonságban tudják, vagy esetleg áldozati felajánlásként az istenek számára.


Míg korábban mintegy 1400 éves, féldrágakövekkel berakott arany ékszerekre bukkant két fémkeresős férfi Angliában. Egy hosszú, kutatással töltött nap végén akadtak a két lenyűgöző leletre. Elsőként egy háromszög alakú, gránátkövekkel ékesített gyűrű egy darabja került elő, majd pedig egy aranyból készült hollófej, rajta gránátkő szemekkel.