Két új vihart fedeztek fel a Jupiter egyik vörösesbarna sávjában
A tudósok szerint a viharokból óriási zöld villámok törhetnek elő, és teljesen megváltoztathatják a bolygó megjelenését.
A beszámolóból kiderül, hogy a jelenségeket Michael Karrer asztrofotós örökítette meg november 30-án, s a fotókon két nagy, fehér folt látható szorosan egymás mellett, a Jupiter déli egyenlítői sávjában. John Rogers csillagász szerint ezek a foltok valójában hatalmas viharok, amelyekhez foghatót 2017 óta nem láttak.
A szakértő hozzáfűzte: egyelőre még nem tudják a viharok pontos méretét, de az biztos, hogy mindkettő bőven képes lenne elnyelni az egész Földet. Ugyanakkor ahhoz egyik sem elég nagy, hogy tartósan fennmaradjon, mint a bolygó Nagy Vörös Foltja, ehelyett mindkettő szétoszlik majd és összekeveredik a sáv barna felhőivel.
A fehér viharok ezzel megváltoztathatják a terület jellegzetes rozsdás színét – írta meg a 24.hu a Live Science cikkére hivatkozva. Megjegyzik: ilyesmi korábban is előfordult már, 1973 és 1991 között például a sáv teljesen eltűnt, aztán rövid időre 2010-ben is. Ám az egyelőre kérdéses, a mostani két vihar is leradírozza-e a sávot a Jupiterről, vagy csak megváltoztatja az árnyalatát.
New thunderstorms wider than Earth are spewing out green lightning on Jupiter — and could make one of the gas giant's massive bands disappear https://t.co/Xf4z0lqjLE
— Live Science (@LiveScience) December 10, 2024
A Jupiter egyébként nemrég különösen ragyogóvá vált az égbolton, ugyanis oppozícióba került a Földdel. Ilyenkor a bolygó annyira fényes, hogy szabad szemmel is könnyen megfigyelhetővé válik. Erről itt írtunk bővebben.
Mindemellett arról is beszámoltunk, hogy Földön kívüli élet keresésére indul a NASA hamarosan: a tervek szerint október 10-én kezdik meg az Europa Clipper űrszonda küldetését, amelynek mintegy 5 évre lesz szüksége ahhoz, hogy elérje a Jupitert.