Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Videón, ahogy megfertőzi és megtámadja a sejteket a koronavírus

Részletes videón csodálhatjuk meg, miként jut be a sejtekbe, és hogyan falja fel őket a koronavírus-fertőzésért felelős kórokozó.

...svg content...Flickr/NIAID
Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Sydneyben található Új-dél-walesi Egyetem Kirby Intézetének kutatói olyan sejteket hoztak létre, amivel speciális módszerekkel meg tudják vizsgálni a Sars-CoV-2 vírus hatásait.

Az Infostart hírportál riportjából kiderült, a módszerük kulcsa, hogy a HIV-kutatásoknál felhasznált tapasztalatokat alkalmazva különleges szöveteket alkottak meg, a felszínükön olyan receptorokkal, amikhez gyorsan és effektíven képes kapcsolódni a koronavírus. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

A felvételen az látható, amint a kórokozó szinte beolvad az egészséges sejtekbe, feloldja önmaga külső rétegét és a megcélzott sejtét is, majd pedig egymáshoz kapcsolódnak, ezután a fertőzött sejt egyesül a körülötte lévőkkel, és beindul egy láncreakció, melynek végén egyre több szövet lesz érintett.

A kísérletre kifejlesztett egészséges sejtek fölött alig 20 óra alatt vette át az irányítást a koronavírus – mindez jól bizonyítja a kórokozó fertőzőképességét és agilitását, hiszen erre nem mindegyik mikroorganizmus képes.

„Ezekben a genetikailag kifejlesztett sejtekben a vírus négyszer gyorsabban replikálódik, mint bármely más, a tudományos irodalomban jelenleg publikált technika. Ez a gyorsaság ugyanakkor azt is jelenti, hogy egy vizsgálattal gyorsan megértünk számos dolgot a vírusról, beleértve a fertőzőképességet, azt, hogy a vírus miként reagál a különböző kezelésekre, vagy hogy vírusban bekövetkeznek-e nem várt változások” – magyarázta a kutatás vezetője, Stuart Turville.

A tudósok egyébként arra használják a különleges receptorokkal felerősített sejteket, hogy megértsék a vírus eltérő változatainak dinamikáját és fejlődését, leteszteljék a vírusvariánsok oltásokkal szembeni ellenállóképességét, ezáltal valós időben tájékoztathatják az egészségügyi hatóságokat a potenciális veszélyekről.