Hosszú ideig veszteséges lehet az MNB
2021-ben közel 50-60 milliárd forintos mínusszal zárhatott a jegybank.
Kuti Zsolt, a jegybank monetáris politikáért, pénzügyi piaci és makrofinanszírozási elemzésekért felelős ügyvezető igazgatója a Portfolio hírportálnak adott interjújában elmondta, a 2010-es években érdemi nyereséget ért el a jegybank, az alacsony kamatkörnyezet és a szűk mérleg támogató környezetet teremtettek.
Az viszont egyértelmű, hogy a koronavírus-válság és az inflációs küzdelem markáns fordulatot hoztak, és az eredmény romlása irányába mutatnak. Az előzetes adatok alapján a tavalyi veszteség 50-60 milliárd forint lehetett, pontos adatokat csak a májusban megjelenő éves jelentés tartalmazza – olvasható a lap riportban.
Előreláthatólag 2022 is veszteséges lesz majd ennek mértéke pedig elérheti a több százmilliárd forintot is, de Kuti Zsolt szerint ez a válságkezelés ára.
Hogy a veszteséges időszak meddig tart, az főként külső tényezők függvénye, de ha nincs valami markáns változás a világban, akkor a negatív eredmény még velünk maradhat – magyarázta a szakember.
„Valóban van egy olyan hatás, hogy az árfolyam gyengülése javítja az eredményünket, de most nem az a helyzet van, amikor ezt figyelembe kell vennünk. Nekünk az infláció ellen kell harcolnunk, az pedig ebben a helyzetben nem abba az irányba mutat, hogy bármilyen árfolyamgyengülést pozitív folyamatként fogjunk fel” – tette hozzá.